Barbara Kosmowska

Barbara Kosmowska jest polską filolożką i pisarką. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Pochodzi z Bytowa, gdzie przez krótki czas pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Na UG uzyskała doktorat za pracę dotyczącą literatury polskiego pozytywizmu skierowanej do dzieci i młodzieży. Odzwierciedlało to ściśle jej zainteresowania naukowe – obecnie współpracuje z czasopismem Guliwer poświęconym problematyce literatury pozytywizmu oraz literatury dla dzieci i młodzieży. Pracuje również na stanowisku adiunkta Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Debiutowała jeszcze w liceum (w latach 70.), publikując wiersze w harcerskim czasopiśmie młodzieżowym Na przełaj. W latach 80. zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich. W 2000 roku stworzyła swoją pierwszą powieść – Głodna kotka. Rok później za Teren prywatny zdobyła I nagrodę w konkursie literackim pod nazwą Dziennik polskiej Bridget Jones. W kolejnym roku – I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod nazwą Uwierz w siłę wyobraźni za Bubę. Na uwagę zasługują także jej inne książki: Gobelin Prowincja. Z kolei książka Pozłacana rybka zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY.

Rysopis: wzrost – 164; waga – 57 (trochę kłamię, ale tylko trochę); oczy: zielone; znak zodiaku: Wodnik; ulubione jedzonko: makaron pod każdą postacią; wada: naiwność, często granicząca z głupotą; ulubiony pies: wyżeł Borys; ulubiony film: Rejs, Życie jest piękne; ulubiona pisarka: Olga Tokarczuk; ulubiony aktor: Rafał Mohr (też z Bytowa!); ulubiony Janusz: Janusz Kosmowski.

 

BARBARA KOSMOWSKA – TRU

 

Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się jedna z książek dla dzieci autorstwa Barbary Kosmowskiej. Tru to pełna uroku i humoru opowieść o przedsiębiorczym zajączku, w której nie zabraknie również wzruszeń. Całość dopełniają piękne ilustracje Emilii Dziubak.

Zajączek Tru mieszka z mamą, bratem i siostrą w Koniczynach Dolnych, uboższej dzielnicy, w której stoją skromne domy emigrantów. Bo Tru i jego rodzina też są emigrantami i zwykłymi szarakami – inaczej niż Kolorowi, którym na niczym nie zbywa.

Warto się także dowiedzieć, dlaczego na końcu książki Tru został nazwany Naprawiaczem Zajęczych Serc…

W ofercie wydawnictwa mamy również drugi tom przygód pomysłowego zajączka, zatytułowany Tru. Love story.

Zaloguj się

Nie masz konta?