Daniel Kahneman
Daniel Kahneman jest profesorem psychologii Uniwersytetu Princeton, a także laureatem Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii (2002). Otrzymał ją za swoje psychologiczne odkrycia, które podważyły model racjonalności ludzkich osądów i decyzji.
Kahneman jest autorem około dwustu publikacji naukowych z ekonomii, psychologii i prawa, a także pogranicza tych dziedzin. Wraz z przyjacielem, Amosem Tverskim, Kahneman opracował teorię perspektywy. Teoria ta opisuje procesy decyzyjne w warunkach ryzyka i niepewności.
Bez wątpienia Daniel Kahneman jest jednym z najważniejszych myślicieli współczesności. Jego idee wywarły kolosalny wpływ m.in. na ekonomię, medycynę czy politykę. Autor nigdy dotąd nie zgromadził w jednym miejscu owoców swoich wieloletnich badań i przemyśleń. Zrobił to dopiero w „Pułapkach myślenia”.
O MYŚLENIU SZYBKIM I WOLNYM
„Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym„ to przełomowa książka Daniela Kahnamena o działaniu ludzkiego umysłu. Bestseller w kategorii książek popularno-naukowych.
Czy ludzie są świadomymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć „pułapek myślenia”. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji…
Daniel Kahneman w swojej książce „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego mózgu. Autor objaśnia też działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy. Jeden z nich jest szybki, intuicyjny i emocjonalny, a drugi, wolniejszy, działający w sposób bardziej logiczny. Daniel Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.
Pułapki myślenia Daniela Kahnemana dostępne są w oprawie miękkiej, twardej, a także jako audiobook w interpretacji Macieja Więckowskiego, cenionego aktora teatralnego i dubbingowego.
DANIEL KAHNEMAN – NOBEL W DZIEDZINIE EKONOMII?
Nie! Daniel Kahneman nie jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z jednej prostej przyczyny – wyróżnienie to przyznawane jest tylko w dziedzinie fizyki, chemii, literatury i fizjologii lub medycyny. Istnieje także Pokojowa Nagroda Nobla.
NO DOBRZE, A CO Z EKONOMIĄ?
Od 1968 Szwedzki Bank Narodowy przyznaje w dziedzinie ekonomii nagrodę imienia Alfreda Nobla. Daniel Kahneman jest więc laureatem Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Do 2020 roku przyznano 52 takie nagrody, którymi wyróżniono aż 86 laureatów. Najwięcej nagród przyznano w dziedzinie makroekonomii. Z ciekawych statystyk można też dowiedzieć się, że najwięcej laureatów pochodziło z University of Chicago.