Éric-Emmanuel Schmitt
Éric-Emmanuel Schmitt to francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof. Mieszka w Brukseli. Jest autorem bestsellerowej książki Oskar i Pani Róża, a także wydanej nakładem wydawnictwa Media Rodzina serii książek dla dzieci Sowie Opowieści.
ÉRIC-EMMANUEL SCHMITT
Éric-Emmanuel Schmitt urodził się 28 marca 1960 roku w Sainte-Foy-lès-Lyon. Uczęszczał do jednej z przodujących francuskich uczelni humanistycznych. Zdobył tam najbardziej prestiżowy z francuskich certyfikatów nauczycielskich, a także doktorat z filozofii.
Na świecie jest znany głównie jako twórca teatralny. Jego pierwszym krokiem ku sławie była La Nuit de Valognes (tytuł angielski: Don Juan on Trial) wystawiona w 1991 w paryskim teatrze. Następna sztuka, Le Visiteur (tytuł angielski: The Visitor), przyniosła autorowi trzy Moliery (dla najlepszego aktora, odkrycia teatralnego i przedstawienia). Po tych dwóch sukcesach Schmitt porzucił pracę wykładowcy filozofii na Uniwersytecie Sabaudzkim, aby zostać pisarzem pełnoetatowym. Następnym osiągnięciem stała się sztuka Variations énigmatiques (tytuł angielski: Enigma Variations) uznawana za najbardziej popularną pracę Schmitta na świecie.
W ciągu zaledwie dekady stał się jednym z najpoczytniejszych francuskojęzycznych autorów na świecie. Jego książki przetłumaczono na 35 języków, a sztuki wystawiane są w ponad czterdziestu krajach.
Powieści Schmitta w większości bazują na sztukach teatralnych o tych samych tytułach. Autor często umieszcza w nich wątki religijne. I tak na przykład nieuleczalnie chory chłopiec z Oskara i pani Róży, za namową odwiedzającej go wolontariuszki, codziennie pisze osobliwe listy do Boga, w których opisuje swoje doświadczenia. Dziecko Noego dotyka tematyki judaizmu, a Pan Ibrahim i kwiaty Koranu – islamu.
Książki autora z mądrością i wrażliwością opisują trudne doświadczenia i emocje, podkreślając jednocześnie wagę dobra, które tkwi w ludziach.
SOWIE OPOWIEŚCI
Éric-Emmanuel Schmitt jest autorem książek z serii Sowie opowieści, które pomagają dzieciom dorastać i lepiej rozumieć świat. Pisarz ten wprowadza młodego czytelnika w świat najważniejszych pojęć filozoficznych. Za wyjątkowe ilustracje w książkach z tego cyklu odpowiada Barbara Brun. Przewodnikiem serii jest sowa Minerwa, symbol mądrości. Zachęca ona młodych odbiorców do stawiania ważnych pytań oraz do samodzielnego myślenia.
O KOTKU, KTÓRY BAŁ SIĘ WSZYSTKIEGO
„O kotku, który bał się wszystkiego” to opowieść o odwadze jako przezwyciężaniu strachu. Otwiera ona wspaniale ilustrowaną serię dla dzieci Sowie Opowieści. Jak pokonać strach i wykazać się odwagą – prawdziwą odwagą – nie lekkomyślną brawurą? Tego dowiesz się z tej książki!
WYSPA WOLNOŚCI. O KRÓLICZKACH, KTÓRE NIE SŁUCHAŁY RODZICÓW
Lila i Danek, rodzeństwo niesfornych króliczków, nie słucha rodziców i za nic ma wszelkie zakazy. Sowa Minerwa zabiera je pewnego razu na Wyspę Wolności, gdzie na ma żadnych zasad i wszyscy są wolni. Rychło okazuje się, że to tak naprawdę nikomu nie służy. Skruszone króliczki chętnie wracają do domu.
O MISIU, KTÓRY CHCIAŁ BYĆ SZCZĘŚLIWY
Niedźwiadek Bazyl zastanawia się, czym jest szczęście. Czy to bycie bogatym? Posiadanie różnych przedmiotów? Gonienie za przyjemnością? Sowa Minerwa, przewodniczka i mentorka, pomaga misiowi znaleźć odpowiedź na to pytanie. Okazuje się, że szczęście jest czymś prostym i dostępnym dla każdego.
O SŁONIU, KTÓRY NIKOGO NIE SZANOWAŁ
Niedźwiadek Bazyl zastanawia się, czym jest szczęście. Czy to bycie bogatym? Posiadanie różnych przedmiotów? Gonienie za przyjemnością? Sowa Minerwa, przewodniczka i mentorka, pomaga misiowi znaleźć odpowiedź na to pytanie. Okazuje się, że szczęście jest czymś prostym i dostępnym dla każdego.