Hans Christian Andersen
Hans Christian Andersen urodził się w 1805 roku w Odense. Jest jednym z najbardziej znanych duńskich pisarzy i poetów. Sławę przyniosła mu głównie jest twórczość basniopisarska.
HANS CHRISTIAN ANDERSEN – BIOGRAFIA W SKRÓCIE
Andersen urodził się jako syn szewca – Hansa Andersena – i niepiśmiennej praczki Anne Marie. Jego ojciec wcześnie zmarł, a matka popadła w alkoholizm, więc Hansem często zajmowała się babka ze strony ojca. Pracowała ona w ogrodzie obok przytułku dla chorych i często zabierała wnuka ze sobą. Chłopiec lubił chodzić do tej części szpitala, w której przebywali najbiedniejsi i gdzie pracowały prządki, ponieważ mógł tam posłuchać różnych opowiadań. Niektóre zasłyszane wtedy historie Hans wplótł później w swoje książki. To właśnie może być odpowiedź na popularne pytanie: dlaczego Hans Christian Andersen zaczął pisać baśnie dla dzieci? Przede wszystkim chciał on wpoić najmłodszym, jakimi zasadami kieruje się życie.
Młody Hans Andersen wyjechał do Kopenhagi we wrześniu 1819 z zamiarem zostania aktorem. W latach 1820–1821 chłopak uczęszczał do szkoły baletowej. Próbował także gry w teatrze. Karierę rozpoczął jako śpiewak z wysokim sopranem, ale utracił go po mutacji głosu. Andersen pisał też sporo sztuk teatralnych, ale nie zawsze cieszyły się one powodzeniem. Wskutek braku wykształcenia jego teksty pełne były błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych, przez co krytycy z miejsca je odrzucali.
Jako pisarz, Andersen debiutował w 1822 zbiorem utworów „Młodzieńcze próby” wydanych pod pseudonimem William Christian Walter. Wydał kilka tomów wierszy, wiele opowiadań, szkiców, powieści, a także sztuki teatralne i dziennik swojego życia. Najbardziej znany jest jednak ze swoich ponadczasowych baśni.
Pomiędzy 1840 a 1857 rokiem podróżował po Europie, Azji Mniejszej i Afryce, zapisując swoje wrażenia i przygody w książkach podróżniczych. Swoje wspomnienia spisał w wydanej w 1855 roku autobiografii „Baśń mojego życia”. W latach 1825-1875 pisał ponadto dzienniki, wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Media Rodzina.
Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 roku na terenie posiadłości wiejskiej Rolighed koło Kopenhagi.
CO NAPISAŁ HANS CHRISTIAN ANDERSEN?
Hans Christian Andersen baśnie pisał już od najmłodszych lat. Urządzał także kukiełkowe teatrzyki. Szerszej publiczności stał się znany w 1835 roku, wraz z wydaniem „Improwizatora”. Autobiograficzna powieść osadzona we włoskim krajobrazie osiągnęła międzynarodowy sukces. Już podczas życia autora stała się jednym z jego najbardziej poczytnych dzieł.
JAKIE BAŚNIE NAPISAŁ ANDERSEN?
Najważniejszą część twórczości Andersena stanowiły oczywiście baśnie, które tworzone były pomiędzy 1835 a 1872 rokiem. We wczesnych zbiorach Andersen powracał do opowieści zasłyszanych za czasów dzieciństwa. Stopniowo jednak zaczął dodawać do nich teksty, które wyszły spod jego pióra. Trzeci tom baśni (opublikowany w 1837 roku) zawierał m.in. „Małą Syrenkę” i „Nowe szaty cesarza”.
HANS CHRISTIAN ANDERSEN – BAŚNIE
Dzięki baśniom takim jak „Mała Syrenka”, „Krzesiwo”, „Królewna na ziarnku grochu”, „Królowa Śniegu”, „Słowik” czy „Cynowy żołnierzyk”, które z jednej strony inspirowane były wielką tradycją „Księgi tysiąca i jednej nocy”, a z drugiej „Baśniami dla dzieci i dla domu”, Andersen stał się znany jako ojciec nowoczesnej baśni. Jego oryginalne baśnie łączą tendencje romantyczne i realistyczne, pod nowatorską warstwą kolokwialnego języka ukrywają wyrafinowany morał opowieści. Wiele z nich ma charakter autobiograficzny, cechuje go zmysł obserwacji, co skrzętnie wykorzystuje do szkicowania ludzkich charakterów. Niewątpliwie to właśnie sprawiło, że napisane przez niego baśnie przetłumaczono na ponad 80 języków.
ILE BAŚNI NAPISAŁ ANDERSEN?
Jest to pytanie, które ciekawi nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Spieszymy z odpowiedzią: Andersen w sumie napisał 156 baśni. Co ciekawe, tylko 12 z nich opartych jest na kulturze ludowej.
PIERWSZA BAŚŃ ANDERSENA
Wiemy już, ile baśni wyszło spod pióra Andersena, ale która z nich była pierwsza? Odpowiedź na to pytanie znaleziono dopiero niedawno.
Nieznaną, najwcześniej napisaną opowieść autorstwa Andersena odnaleziono w jego rodzinnym mieście Odense. Jest to baśń o świeczce łojówce, która została napisana na początku lat dwudziestych dziewiętnastego wieku, jeszcze przed oficjalnym debiutem Andersena. Tekst nosi tytuł „Łojówka” i opowiada o zabrudzonej i porzuconej świeczce, z którą świat obchodził się źle, nie rozumiejąc jej prawdziwej wartości i piękna.
HANS CHRISTIAN ANDERSEN – OPOWIADANIA
Hans Christian Andersen pisał także opowiadania. Jest on autorem kilku powieści, m.in. „Tylko grajek” (1837) i „Piotr Szczęściarz” (1870).
HANS CHRISTIAN ANDERSEN – KSIĄŻKI DOSTĘPNE W WYDAWNICTWIE MEDIA RODZINA
- Baśnie Andersena – zbiór baśni zawierający takie klasyki jak „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”. Produkt dostępny także w wersji audio.
- Córka Króla Moczarów i inne baśnie – oprócz tytułowej baśni w książce znajduje się osiemnaście innych pięknych utworów, w tym „Ropucha”, „Co przeżył oset” czy „Zupa z kołka od kiełbasy”.
- Miała jaja gospodyni – ciekawie zilustrowany, nieznany dotychczas w Polsce wierszyk Andersena, jeden z najzabawniejszych i najbardziej lubianych w ojczyźnie Andersena.
- Dzienniki 1825-1875, czyli wspomniane już wcześniej dzienniki autora.
- Książka z obrazkami bez obrazków – książka otwierająca cykl Andersena dla dorosłych.
HANS CHRISTIAN ANDERSEN – CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że… Andersen cierpiał na dysleksję? Jego teksty pełne były błędów, dlatego sam autor bardziej od pisania wolał opowiadać.
Czy wiesz, że… początkowo Hans wcale nie był dumny z tego, że pisze baśnie. Zarzucał sobie, że inne gatunki są znacznie bardziej wartościowe. Na szczęście ostatecznie uznał, że baśń to swego rodzaju odpowiednik poezji.
Czy wiesz, że… baśnie Andersena wcale nie mają tak kolorowych zakończeń, jakie pokazuje nam Disney? W oryginalnej wersji Mała Syrenka nie poślubiła księcia, tylko popełnia samobójstwo.
Czy wiesz, że… Andersena pociągały nie tylko kobiety? Chociaż Hans wielokrotnie był zakochany, nigdy się nie ożenił. Pociągała go między innymi Jenny Lind, szwedzka diwa operowa, czy jego przyjaciel Edvard Collin.
Warto zapoznać się z książkami, których twórcą jest Hans Christian Andersen. Opowiadania, dzienniki, a przede wszystkim baśnie autora, nie bez powodu zdobyły na świecie tak wielką popularność.