Kai-Fu Lee | Książki | Literatura faktu | Wydawnictwo Media Rodzina
Kai-Fu Lee | Książki | Literatura faktu
Photo © Sinovation Ventures

Kai-Fu Lee

Kai-Fu Lee urodził się w 1961 roku. Pochodzi z Tajwanu, jest inwestorem, pisarzem i jednym z najbardziej uznanych ekspertów od sztucznej inteligencji na świecie. Był prezesem Google w Chinach oraz założycielem i dyrektorem Microsoft Research Asia. Obecnie mieszka w Pekinie. Jego blog (kaifulee.medium.com) odwiedziło ponad pięćdziesiąt milionów czytelników.

Nie da się ukryć, że Kai-Fu Lee to jedna z najwybitniejszych postaci w chińskim sektorze internetowym. To jemu zawdzięcza się zaawansowane prace nad systemem rozpoznawania mowy.

 

KAI-FU LEE – INTELIGENCJA SZTUCZNA, REWOLUCJA PRAWDZIWA

 

Lee jest autorem książki Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata. Ukazuje w niej nowy porządek i rozkład sił między Państwem Środka a Doliną Krzemową, w którym przewaga Amerykanów wcale nie jest oczywista. Zwraca też uwagę, że ogromne zmiany i rozwój technologii oznaczają nie tylko stały postęp i dobrobyt ludzkości. Przyniosą także dylematy etyczne czy zagrożenia miejsc pracy, a co za tym idzie, pogłębienie nierówności społecznych. Autor proponuje rozwiązania, które moglibyśmy zastosować, by stawić czoła nadchodzącym zmianom – być może najbardziej dramatycznym w historii człowieka.

 

SZTUCZNA INTELIGENCJA 2041. 10 WIZJI PRZYSZŁOŚCI – NAJNOWSZA KSIĄŻKA KAI-FU LEE

 

W swojej prowokacyjnej, jedynej w swoim rodzaju książce Sztuczna Inteligencja 2041. 10 wizji przyszłości, Kai-Fu Lee współpracuje z uznanym powieściopisarzem Chenem Qiufanem przy tworzeniu wizji świata w roku 2041, ukształtowanego przez AI.

Sztuczna inteligencja stanie się dominującym osiągnięciem XXI wieku. Już za dwadzieścia lat pewne aspekty życia człowieka zmienią się nie do poznania. AI zapewni nam nieznany wcześniej dobrobyt, zrewolucjonizuje medycynę i edukację dzięki symbiozie człowieka z maszynami, a do tego stworzy zupełnie nowe formy porozumiewania się i rozrywki. Uwolni nas od nużącej, powtarzalnej pracy, co jednak będzie się wiązało z naruszeniem dotychczasowego porządku ekonomicznego i społecznego. Wraz z upowszechnieniem się AI wzrośnie niebezpieczeństwo nadużywania broni autonomicznej, inteligentna technologia zaś przejmie niektóre ludzkie uprzedzenia. AI znalazła się w punkcie zwrotnym, a ludzkość musi się ocknąć. Trzeba mieć świadomość, że czeka nas nie tylko promienna przyszłość, ale i zagrożenie egzystencjalne dla życia, jakie znamy.

Zaloguj się

Nie masz konta?