Karina Schaapman

Karina Schaapman to holenderska pisarka. Jest żoną artysty, Eliego Contenta; ma czwórkę dzieci z pierwszego małżeństwa.

W 2000 roku została opublikowana książka o jej zmaganiach z amsterdamską Radą Miejską w związku ze standardami nauczania w szkole jej syna. Od 2002 roku przez 6 lat pracowała w tejże Radzie jako reprezentantka Partii Pracy.

W 2004 roku wydała autobiografię Bez matki, w której opisuje trudne dzieciństwo i skomplikowaną młodość po przedwczesnej śmierci mamy. W 2005 roku opublikowała raport na temat wykorzystywania i krzywdzenia prostytutek.

 

KARINA SCHAAPMAN MYSI DOMEK

 

Książka Mysi domek została wydana w Holandii w 2011 roku i do tej pory ukazała się także we Francji, Japonii, Niemczech, Korei, Australii, Włoszech, Turcji, Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zaczęło się od domku zbudowanego z kartonowych pudeł i papieru mâché. Do wykonania wnętrz Karina wykorzystała autentyczne tkaniny z lat 50., 60., i 70. XX wieku, a domek liczy przeszło setkę pokoików, przejść i zakamarków. Autorka samodzielnie wykonała również zamieszkujące go myszy – Sama i Julię.

W trakcie budowy poszczególnych pomieszczeń, w głowie Kariny powstawały kolejne opowieści o dwóch myszkach. Obecnie seria Mysi Domek liczy siedem tytułów, z czego dwa posiadają kartonowe strony. W ofercie wydawnictwa Media Rodzina mamy również maskotki mysich bohaterów – Sama, Julii, Elli oraz Dziadka Marynarza.

Julia i Sam są zupełnie różni, a jednak w każdej z książeczek widać, że świetnie się ze sobą dogadują. Sam jest spokojny, rozważny i nieśmiały, za to Julia energiczna i odważna. Sam mieszka tylko z mamą w małym mieszkanku od podwórza, a Julia z ogromną rodziną od frontu. Ta dwójka wyjątkowych bohaterów zabierze Was w podróż po niezwykłych zakamarkach Mysiego Domku!

Z kolei oryginalny Mysi Domek można podziwiać w Amsterdamie. Jego konstrukcja i dopracowanie, jakie widać na pierwszy rzut oka, sprawia, że nieustannie zachwyca on zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Meandry urokliwych detali przykuwają uwagę znacznie dłużej niż tekst – spacer po nich jest sugestywny, mocno osadza opowieść w realnym świecie, daje wrażenie wkradania się w najgłębsze zakamarki podobnych ludzkim mieszkań.

Kokon Fantazji

Zaloguj się

Nie masz konta?