Katarzyna Kotowska

Katarzyna Kotowska jest pisarką, ilustratorką, scenarzystką, scenografem, krytykiem literackim. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Z zawodu jest architektką – ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.

Katarzyna Kotowska jest też współautorką programu literacko-teatralnego Moje marzenia, adresowanego do wychowanków domów dziecka. Od 2005 roku współtworzy autorskie spektakle grane przez te dzieci w stałym repertuarze Teatru Lalka w Warszawie. Są to między innymi: Wyspa Słoneczników 2006, Za drzwiami 2007, Okno 2008/2009.

 

KATARZYNA KOTOWSKA JEŻ

 

Debiutowała baśnią dla dzieci Jeż (ilustracje własne, Egmont, 1999, wznowienie: Media Rodzina 2010). Jest to historia chłopca-jeża zabranego z sierocińca do domu, w którym rodzice od dawna czekali na dziecko. Chłopiec, początkowo najeżony kolcami nieufności, stopniowo jednak oswaja się z nową rodziną i miejscem. Wraz z upływającym czasem gubi coraz więcej kłujących kolców. To mądra opowieść dla dzieci, plastycznie przybliżająca im temat adopcji. Traktuje o sile miłości i cierpliwości, która potrafi wyleczyć głębokie rany.

Jeż został przetłumaczony na język koreański i chorwacki. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: tytuł Książki Roku 1999, wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller 2000, I nagrodę w konkursie Świat Przyjazny Dziecku 2002. Zaliczono go także do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży w 2002 roku. Co więcej, baśń wpisano na listę Białych Kruków 2000 Internationale Jugendbibliothek w Monachium, na Listę Honorową IBBY 2002 zwaną Listą im. H. Ch. Andersena oraz wpisano do międzynarodowego katalogu BARFIE (Wiedeń, 2004).

 

KATARZYNA KOTOWSKA WIEŻA Z KLOCKÓW

 

Wieża z klocków (ilustracje własne, Media Rodzina, 2001), nagrodzona została tytułem Książka Zimy 2001/2002 przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu. Książka traktuje o spotkaniu dwuletniego chłopca z sierocińca i dojrzałej kobiety, którą los pokierował w jego stronę, nie pozwalając jej na urodzenie własnego dziecka. Wieża z klocków jest poruszającym świadectwem tego, jak rodzic przybrany może stać się rodzicem duchowym. Autorka opisuje te doświadczenia jako trudny, wielowymiarowy proces, który jednak prowadzi do głębokiej więzi i spotkania serc. Tak rodzi się wielka – choć z początku trudna – miłość.

Z kolei niewydana dotąd baśń Gwiezdny pył dostała III nagrodę w konkursie literackim ogłoszonym przez wydawnictwa Muza oraz Media Rodzina w roku 2002.

Zaloguj się

Nie masz konta?