Marsha Linehan
Photo © Jed Share

Marsha Linehan

Marsha Linehan jest profesorem psychologii oraz adiunktem na Wydziale Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Zajmuje także stanowisko kierownika badań i dyrektora Suicidal Behaviors Research Clinic, czyli programu badawczego związanego z oceną metod leczenia zachowań samobójczych. Linehanma stałą praktykę kliniczną, a jednocześnie prowadzi superwizje i szkolenia dla specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Prywatnie mieszka z adoptowaną córką i zięciem. Oprócz wykładów, występowania na konferencjach i pisania książek, prowadzi również odosobnienia medytacyjne w tradycji ZEN.

 

ZDROWIE PSYCHICZNE

 

Marsha Linehan opracowała terapię dialektyczno-behawioralną, która jednocześnie obejmowała akceptację siebie i potrzebę zmian. Jej kluczowymi elementami stały się też uważność, a także różne życiowe umiejętności.

W latach 60. Marsha Linehan spędziła w szpitalu psychiatrycznym ponad 2 lata, w tym sporo czasu w izolatce. Miała problemy z agresją oraz tendencje samobójcze i wielokrotnie próbowała uciec ze szpitala. To właśnie z powodu autodestrukcyjnego zachowania, musiała przebywać w odosobnieniu, które nie wpływało dobrze na jej stan psychiczny.

Marsha do dziś z całych sił wierzy w dwie rzeczy: w Boga i w behawioryzm. W pewnym momencie złożyła obietnicę, że jeśli Bóg wyciągnie ją z piekła, to ona wróci i pomoże innym się z niego wydostać. Podczas jednej z modlitw poczuła, że kocha samą siebie i akceptuje siebie taką, jaką jest. Wydarzenie to zapoczątkowało jej przemianę.

W 1971 Linehan zdobyła doktorat z psychologii i zaczęła pracować z ludźmi. Przyjmowała pacjentów, których tendencje samobójcze były bardzo silne. Szczególnie chciała pracować z osobami z zaburzeniem osobowości z pogranicza – zaburzeniem, które rozpoznawała retrospektywnie także u siebie samej.

Autorka w 2011 roku zdecydowała się publicznie ujawnić własne zmagania psychiczne. Tłumaczy to tym, że pacjenci spoglądali na jej blizny na rękach oraz ślady poparzeń i pytali, czy miała podobne do nich problemy. Często wspominali, że gdyby tak było, to wielu pacjentów zyskałoby nadzieję na lepsze jutro. Linehan mówi, że właśnie dzięki temu zdecydowała się opowiedzieć swoją historię. Z kolei inne źródło podaje, że Marsha wcale nie miała ochoty opowiedzieć swojej historii, ale nie chciała też umrzeć jako tchórz i dlatego zdecydowała się na coming out. Zebrała przyjaciół oraz lekarzy i w tym samym szpitalu, w którym była leczona, opowiedziała swoją historię.

 

ŻYCIE WARTE PRZEŻYCIA

 

Życie warte przeżyciaMarshy Linehan to niezwykła publikacja pośród naszych tytułów psychologicznych. To autobiograficzna opowieść o zmaganiu z depresją i terapii dialektyczno-behawioralnej opracowanej w oparciu o własne doświadczenia autorki. Jej historia spisana w książce „Życie warte przeżycia” jest również opowieścią o rozwoju wiary i wytrwaniu w wierze.

Zaloguj się

Nie masz konta?