Robert Louis Stevenson

Robert Louis Stevenson to eseista, powieściopisarz i nowelista szkocki. Rodzina przygotowywała go, by poszedł w ślady ojca oraz dziadka i został inżynierem. Stevenson postanowił jednak studiować literaturę angielską. Dużą część życia spędził na podróżach i szukaniu lepszego klimatu dla zdrowia – miał bowiem słabe płuca. Szybko zaczął pisać książki o tematyce podróżniczej.

Pierwszy okres twórczości, oparty na doświadczeniach pisarza, podsumowuje powieść The Silverado Squatters powstała po jego oryginalnej podróży poślubnej. Wraz z żoną spędził bowiem trzy tygodnie w opuszczonej kopalni srebra w Kalifornii.

Stevenson przez całe życie pisał nowele. Te zebrane w tomie zatytułowanym New Arabian Nights (Nowe noce arabskie), wydanym w 1882 roku, zostały uznane przez krytyków za wybitne osiągnięcie literackie. Najsłynniejszą spośród nowel jest obecnie Doktor Jekyll i pan Hyde, która należy już do klasyki literatury grozy. Ta ponadczasowa opowieść o dwoistości ludzkiej natury przez lata doczekała się wielu adaptacji.

Dużą popularność przyniosły Stevensonowi jego powieści przygodowe, jak np. Wyspa Skarbów, oraz utwory fantastyczne i sensacyjne, w których na plan pierwszy wysuwa autor problemy moralności, walki dobra ze złem w naturze ludzkiej. Pisał także powieści historyczne z życia Szkocji w XVIII wieku oraz żartobliwe wiersze dla dzieci i młodzieży.

 

ROBERT LOUIS STEVENSON – WYSPA SKARBÓW

 

Powstała w XIX wieku Wyspa Skarbów to jedna z najbardziej znanych powieści przygodowych, od lat ciesząca się niesłabnącym powodzeniem. Robert Louis Stevenson zaczął ją pisać dla swojego przybranego syna. Punktem wyjścia do historii było wspólne narysowanie pirackiej mapy, do której autor dobudował morską opowieść.

Wyspa Skarbów przenosi czytelnika w świat pirackich przyśpiewek, wesołych tawern, mrożących krew w żyłach przygód i zagadek, które trzeba rozwiązać. Historia młodego Jima Hawkinsa oraz piratów poszukujących ukrytego skarbu pełna jest tajemnic i akcji, ale również humoru.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina w serii Klasyka w nowych szatach, w uwspółcześnionym przekładzie Andrzeja Polkowskiego. Wydanie książkowe dopełniają klimatyczne ilustracje autorstwa Roberto Innocentiego. Powieść dostępna jest również w formie audiobooka, który czyta Jan Peszek.

Zaloguj się

Nie masz konta?