Robert M. Sapolsky
Robert Sapolsky jest wybitnym amerykańskim profesorem biologii i neurologii na Uniwersytecie Stanforda. Jest także autorem kilku książek, między innymi Dlaczego zebry nie mają wrzodów?, Psychofizjologia stresu, Kłopot z testosteronem i inne eseje z biologii ludzkich tarapatów, A Primate’s Memoir.
KIM JEST ROBERT M. SAPOLSKY?
Amerykański profesor i autor urodził się 6 kwietnia 1957. Obecnie mieszka w San Francisco. Poza pracą na Uniwersytecie Stanforda pełni także ważną funkcję w Instytucie Badań nad Naczelnymi przy Kenijskim Muzeum Narodowym.
Główne zainteresowania badawcze Sapolsky’ego dotyczą zaburzeń neurologicznych oraz stresu. Ciekawią go zależności między czynnikami osobowościowymi a przeróżnymi chorobami, u podłoża których leży stres. Co roku Sapolsky podróżuje do Serengeti w celu badania populacji pawianów – działania te prowadzi już od dwudziestu pięciu lat.
Robert Sapolsky pisze między innymi o psychologii i fizjologii stresu, a do tematu podchodzi profesjonalnie, lecz przy tym niezwykle przystępnie. Tworzy treści pełne erudycji, jednocześnie przedstawiając je w sposób dowcipny i humorystyczny. Wspaniała narracja to niewątpliwa zaleta jego książek. Poza ciekawymi anegdotami, jego książki zawierają mnóstwo ilustrujących tekst rysunków i zdjęć.
DLACZEGO LUDZIE ZACHOWUJĄ SIĘ TAK, JAK SIĘ ZACHOWUJĄ?
Najnowsza książka autora to Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to co najgorsze, i to co najlepsze. Jest to znakomita publikacja o ludzkiej moralności i naukowej wiedzy, od której musi zaczynać się odpowiedź na najważniejsze z pytań. Co czyni nas ludźmi?
Jest to jedna z najciekawszych i najobszerniejszych popularno-naukowych propozycji wydawnictwa Media Rodzina. Doceniana przez ekspertów i naukowców, niezwykle intrygująca, przystępna także dla osób niebędących ekspertami w tej dziedzinie – taka właśnie jest „Zachowuj się”. Doceniania jest także za pomysłowy układ. Analizując przyczyny różnych zachowań, czytelnik cofa się w czasie. Najpierw o sekundę, następnie o dni i miesiące, by w końcu dotrzeć do wydarzeń mających miejsce wiele tysięcy lat temu. Docierając aż do ewolucyjnych początków istnienia gatunku ludzkiego, autor uwzględnia również wpływ genetycznego dziedzictwa i kulturowego kontekstu.