Selma Lagerlöf
Selma Lagerlöf to szwedzka pisarka, przedstawicielka realizmu fantastycznego w literaturze szwedzkiej.
W 1904 otrzymała złoty medal Akademii Szwedzkiej, natomiast w 1909 jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury (za „obecny w jej pismach wzniosły idealizm, żywą wyobraźnię oraz duchowe postrzeganie”).
SELMA LAGERLÖF
Selma Lagerlöf urodziła się w 20 listopada 1858 w Värmlandzie. Duży wpływ na rozbudzenie jej wyobraźni miała babcia, która opowiadała jej najróżniejsze legendy i opowieści. Pierwszą książkę Selma przeczytała w wieku siedmiu lat – już wtedy sama zapragnęła pisać.
W wieku dwudziestu lat wyjechała do Sztokholmu, aby uczyć się w kolegium nauczycielskim. Tam zetknęła się z głównymi prądami epoki, przejmując od nich zwłaszcza religijny liberalizm i spencerowski ewolucjonizm. Po otrzymaniu dyplomu dostała pracę w szkole dla dziewcząt w Landskronie, w Skanii, gdzie przebywała do 1895. Od tamtego czasu utrzymywała się już wyłącznie z pisarstwa.
SKARB PANA ARNEGO
Skarb pana Arnego to doskonała powieść w konwencji realizmu fantastycznego, osnuta na kanwie prawdziwych wydarzeń.
Pan Arne, luterański duchowny, został zamordowany w swoim domu wraz z rodziną i służbą. Był on najbogatszym człowiekiem w okolicy, więc jego skarb stał się dla rabusiów łakomym kąskiem. Z napadu ocalała jedynie córka pastora, która zdołała skryć się przed zabójcami.
Historia cały czas trzyma w napięciu, a zimowa sceneria skutego lodem norweskiego wybrzeża potęguje nastrój grozy. Uwagę czytelnika przykuwa także romantyczny wątek miłosny, uczucie między dwojgiem bohaterów od początku skazane na tragiczny finał.