Zbigniew Zapasiewicz, lektor | Audiobooki | Media Rodzina

Zbigniew Zapasiewicz

Zbigniew Zapasiewicz to polski aktor, reżyser i pedagog. Pochodził z rodziny związanej z teatrem, był siostrzeńcem aktora Jana Kreczmara i reżysera Jerzego Kreczmara.

Ukończył Wydział Aktorski PWST w Warszawie, ale wcześniej przez rok studiował chemię na Politechnice Warszawskiej. Jako aktor debiutował w Teatrze Młodej Warszawy w 1956 roku rolą Ewarysta Galois w spektaklu Ostatniej nocy. Zapasiewicz był związany z najlepszymi warszawskimi scenami i miał na koncie wiele wybitnych ról. Występował m.in. w Trzech siostrach Czechowa, Rzeźni i miłości na Krymie Mrożka, Ślubie i Operetce Gombrowicza, Garderobianym Harwooda, a także Kubusiu Fataliście Diderota. Stale współpracował też z krakowskim Teatrem STU. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za swoje kreacje aktorskie. Był reżyserem i wykładowcą w warszawskiej szkole teatralnej.

Na wielkim ekranie wystąpił w ponad siedemdziesięciu filmach. Pośród nich do najbardziej znanych należą Ocalenie, Za ścianą, Barwy ochronne, a także Bez znieczulenia. Aktor zmarł w 2009 roku w Warszawie.

 

ZBIGNIEW ZAPASIEWICZ – AUDIOBOOKI

 

Zbigniew Zapasiewicz to lektor kilku audiobooków wydanych przez wydawnictwo Media Rodzina. Jeden z nich to znana i lubiana Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa. Jej fabuła skupia się na głębokiej przemianie Ebenezera Scrooge’a, skąpca i samotnika. W czasie nocy wigilijnej ukazują mu się duchy przeszłych, teraźniejszych i przyszłych świąt Bożego Narodzenia. Uświadamiają mu one, że za młodu był innym człowiekiem, a jeżeli nie zmieni swojego nastawienia do ludzi, czeka go tylko samotna śmierć i cierpienie. Zbigniew Zapasiewicz doskonale wprowadził słuchaczy w nastrój tej napisanej w stylu wiktoriańskim, a jednocześnie przepełnionej ciepłem i otuchą opowieści.

Zbigniew Zapasiewicz czytał również książki filozoficzno-religijne C.S. Lewisa. Ten oksfordzki profesor znany jest przede wszystkim z cyklu Opowieści z Narnii. Tymczasem Lewis większość swojego czasu i twórczości poświęcił poważnym rozprawom naukowym oraz rozważaniom o Bogu i wierze chrześcijańskiej. Dwa spośród zbiorów esejów Lewisa: Chrześcijaństwo po prostu oraz Listy starego diabła do młodego możemy usłyszeć w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

Zaloguj się

Nie masz konta?