autorzy

/   wg alfabetu
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
Temple Grandin

(ur. w 1947 r.) – amerykańska badaczka, doktor nauk o zwierzętach i profesor Uniwersytetu Stanowego w Kolorado, innowatorka i pisarka.
Twórczyni "hug machine", czyli "maszyny do przytulania", która ma właściwości uspokajające osoby cierpiące na hiperwrażliwość. Konsultantka przemysłu mięsnego i aktywna działaczka na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt.
Życie Temple Grandin jest niezwykłe i wskazuje na wyjątkową osobowość badaczki. Jej dzieciństwo nie było łatwe. W 1950 roku stwierdzono u niej autyzm, choć wcześniejsza diagnoza wskazywała na uszkodzenie mózgu. W wieku czterech lat, głównie dzięki specjalnym ćwiczeniom związanym z terapią mowy, zaczęła mówić i wykazywać postępy w nauce, które - jak twierdzi - zawdzięcza wspierającym ją nauczycielom ze szkoły podstawowej.
Naukę w gimnazjum i szkole średniej wspomina jako najgorszy okres życia, bowiem wszyscy dokuczali jej i wyśmiewali. Mimo to ukończyła szkołę dla szczególnie uzdolnionych, a później, kolejno: psychologię na Franklin Pierce University, studia magisterskie z nauki o zwierzętach na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie oraz obroniła doktorat na uniwersytecie w Illinois.
Jako osoba cierpiąca na autyzm jest zaangażowana w propagowanie wiedzy o tym zaburzeniu. Jest uważana za duchowego lidera ruchów na rzecz zwierząt i wspierania cierpiących na autyzm. Bohaterka książek i gość wielu programów telewizyjnych.
O życiu Temple Grandin powstał miniserial telewizyjny, a odtwórczyni tytułowej postaci, Claire Danes, została nagrodzona Złotym Globem. W 2010 roku znalazła się pośród 100 najbardziej wpływowych ludzi świata według tygodnika TIME.

Występuje w powiązaniu z...

Puławski Krzysztof ilość wspólnych publikacji: 2

Wydane publikacje