autorzy

/   wg alfabetu
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
Paweł Pawlak

(ur. w 1962 r. we Wrocławiu) – od tego czasu minęło już kilkadziesiąt lat, a on ciągle nie wie, kim jest. Na przykład: miasto, w ktorym przyszedł na świat, zwano "piastowskim" (to tacy najbardziej polscy z polskich królów), a napisy na murach były w nim niemieckie. Kolejny kłopot: ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, która jednak teraz nazywa się Akademią Sztuk Pięknych. W związku z tym nie wiadomo, co pisać w biogramach, o które proszą wydawcy. Idźmy dalej: niby jest ilustratorem (sam mowi, ze narysował obrazki do ponad sześćdziesięciu książek), ale czasami myli mu się kolejność i nie czekając na tekst, robi najpierw ilustracje. Musi potem samemu pisac do nich historie. Dlatego niektórzy omyłkowo umieszczają go obok prawdziwych pisarzy. Uwielbia ptaki. Ale i koty, które je przecież zjadają.

 

Paweł Pawlak o sobie, czyli: 10 rzeczy, które powinniście o mnie wiedzieć

1. Urodziłem się 16 marca. Rok nie jest ważny, ważne, żebyście pamiętali o moich urodzinach.
2. Od dzieciństwa otoczony byłem ksiażkami. Było ich tyle, że w pierwszej klasie szkoły podstawowej chciałem uruchomić punkt biblioteczny dla koleżanek i kolegów z klasy.
3. Pomysł nie przypadł jednak do gustu rodzicom i gdy wszyscy przyszli po książki, o których tyle im naopowiadalem, musiałem schować się pod stół. Wstydzę się do dzisiaj.
4. Od dzieciństwa dużo rysowałem. Pierwsze logo dla wydawnictwa "Sport i Turystyka" zaprojektowalem w 1969 roku. Parę rzeczy bym w nim teraz poprawił.
5. Nie uważałem na lekcjach polskiego i historii. Rysowałem sceny batalistyczne.
6. Uwielbiałem przedmioty ścisle: matematykę, fizykę i astronomię. Chciałem być naukowcem.
7. W wieku lat 18 uznałem jednak, że nie nadaję się do poważnych wyzwań. Pokochałem formy, kolory, kierunki i rytmy.
8. Świat widzę w obrazach. Niektórzy naukowcy mowią, że jest to pierwotna, archaiczna forma umysłowości. Przykro mi. Ale postanowiłem się nie przejmować.
9. Mam przy tym paskudną cechę drobiazgowego organizowania osob i przedmiotów, które mnie otaczają. Dlatego trudno mi czasem dogadać się z innymi.
10. Staram się mimo wszystko.


Przeczytaj wywiad z artystą przeprowadzony przez Monikę Obuchow.

Występuje w powiązaniu z...

Kozyra-Pawlak Ewa ilość wspólnych publikacji: 2
Moncomble Gerard ilość wspólnych publikacji: 2

Wydane publikacje