autorzy

/   wg alfabetu
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
Wojciech Widłak

Urodziłem się dawno, dawno temu, ściślej biorąc – w 1957 roku. Przez ostatnie dziewięć lat przykładałem rękę do tworzenia podręczników w dużym wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era. Wcześniej, też przez dziewięć lat, współredagowałem miesięcznik dla rodziców "Dziecko". Pisywałem tam artykuły dla rodziców (zwykle o małżeństwie, rodzinie, wychowaniu) i opowiadania dla dzieci.

Jeszcze wcześniej (od 1991 roku) pracowałem w pismach wydawanych przez Prószyńskiego i Spółkę, m.in. w "Czterech Kątach" i pismach dla dzieci – "Fantazji", "Kwaku", "Bęc!" i "Już czytam", których mi najbardziej żal.

Kiedyś uczyłem się perskiego i kształciłem się na dyplomatę, ale na szczęście dla mnie i dla polskiej racji stanu zostałem kim innym – wcale nie od razu pisarzem. Pisałem reportaże z peerelowskich szpitali. Sprzedawałem części do cukrowni w Iranie i komputery do Moskwy i Nowosybirska. Zajmowałem się pomocą osobom z chorobą alkoholową i współtworzyłem najlepiej redagowany z najrzadziej wychodzących podziemnych periodyków – "Kartę".

Pewnego razu wspólnie z Elą Wasiuczyńską, która pod Wawelem pięknie maluje różne rzeczy, poznaliśmy Pana Kuleczkę i jego podopiecznych – refleksyjnego Psa Pypcia, neurotyczną Kaczkę Katastrofę oraz małomówną muchę Bzyk-Bzyk. Przez ponad pięć lat opisywałem na łamach "Dziecka", co im się przytrafia. Aż – ku mojemu zaskoczeniu i radości – wywędrowali do kilku książek, kilkunastu kalendarzy, a nawet na płyty, naklejki i – jak widać – do Internetu!

Z kolei z nadmorską ilustratorką Agnieszką Żelewską poznaliśmy pewnego radosnego prosiaczka imieniem Wesoły Ryjek. Dzięki temu mogliśmy opowiedzieć o jego przygodach (ja – słowem, a Agnieszka – obrazem) najpierw w "Dziecku", a potem w książkach.

Bardzo jestem ciekaw, kto jeszcze czeka na to, żeby go poznać i o nim napisać!

Przeczytaj wywiad z autorami Pana Kuleczki na stronach:

Obejrzyj relację ze spotkania i wywiad z Wojciechem Widłakiem podczas Warszawskich Targów Książki 2012

Występuje w powiązaniu z...

Wasiuczyńska Elżbieta ilość wspólnych publikacji: 18
Globisz Krzysztof ilość wspólnych publikacji: 12

Wydane publikacje