autorzy

/   wg alfabetu
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen - urodzony w 1805 roku w Odense. Już od najmłodszych lat pisał baśnie i urządzał kukiełkowe teatrzyki. Szerszej publiczności stał się znany w 1835 rok wraz z wydaniem "Improwizatora". Autobiograficzna powieść osadzona we włoskim krajobrazie osiągnęła międzynarodowy sukces i podczas życia autora stała się jednym z jego najbardziej poczytnych dzieł.


Najważniejszą część jego twórczości stanowiły przede wszystkim baśnie, które tworzone były pomiędzy 1835 a 1872 rokiem. We wczesnych zbiorach Andersen powracał do opowieści zasłyszanych podczas dzieciństwa, ale stopniowo zaczął dodawać do nich teksty, które wyszły spod jego pióra. Trzeci tom opublikowany w 1837 roku zawierał m.in. "Małą Syrenkę" i "Nowe szaty cesarza".


Dzięki baśniom takim jak "Mała Syrenka", "Krzesiwo", "Królewna na ziarnku grochu", 'Królowa Śniegu', "Słowik" czy "Cynowy żołnierzyk", które z jednej strony inspirowane były wielką tradycją "Księgi tysiąca i jednej nocy", a z drugiej "Baśniami dla dzieci i dla domu", Andersen stał się znany jako ojciec nowoczesnej baśni.
Jego oryginalne baśnie – tylko 12 ze 156 opartych jest na kulturze ludowej – łączą tendencje romantyczne i realistyczne, pod nowatorską warstwą kolokwialnego języka ukrywają wyrafinowany morał opowieści. Wiele jego baśni ma charakter autobiograficzny, cechuje go zmysł obserwacji, co skrzętnie wykorzystuje do szkicowania ludzkich charakterów

Pomiędzy 1840 a 1857 rokiem podróżował po Europie, Azji Mniejszej i Afryce, zapisując swoje wrażenia i przygody w książkach podróżniczych. Swoje wspomnienia spisał w wydanej w 1855 roku autobiografii "Baśń mojego życia".

Oprócz tego Hans Christian Andersen jest także autorem kilku powieści, m.in. "Tylko grajek" (1837) i "Piotr Szczęściarz" (1870).

Występuje w powiązaniu z...

Sochańska Bogusława ilość wspólnych publikacji: 30
Stuhr Jerzy ilość wspólnych publikacji: 17

Wydane publikacje