autorzy

/   wg alfabetu
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
Ramiro Pinilla

(ur. w 1923 r. w Bilbao, zm. w 2014 r.) – hiszpański pisarz, autor ponad dwudziestu powieści, wielokrotnie nagradzany.

Debiutował jako autor kioskowych kryminałów, pisanych pod pseudonimem. Swojemu pseudonimowi z młodości dedykuje swą późną powieść kryminalną  Jeszcze tylko jeden nieboszczyk.

W 1960 roku opublikował powieść Las ciegas hormigas (wyd. polskie Ślepe mrówki, Warszawa 1965), która zdobyła wiele nagród, m.in. Premio Nadal, najważniejszą z hiszpańskich nagród literackich, i Premio de la Crítica. Zdobył również Premio Planeta w 1971 roku za powieść Seno i Premio Nacional Narrativa przyznaną przez hiszpańskie Ministertwo Kultury w 2005 za trylogię Verdes valles, colinas rojas  [Zielone wzgórza, czerwone doliny].  Zdaniem krytyków jest to jedna z najważniejszych hiszpańskich powieści ostatnich lat.

Akcja wielu jego książek umiejscowiona jest w baskijskiej, rybackiej wiosce Gexto, w której Pinilla jako dziecko i nastolatek spędzał rodzinne wakacje. W tym miejscu, jak w soczewce, skupiają się najważniejsze problemy i  tragedie społeczności baskijskiej i hiszpańskiej XX wieku.

Powieść Pusty cmentarz, która ukazała się w 2015 r., to jego przedostatnia książka. W przeddzień śmierci wydana została trzecia część opowieści detektywistycznych Samuela Esparty, Cadáveres en la playa.

 

Zdjęcie:

© Iván Giménez / Tusquets Editores, 2008

Występuje w powiązaniu z...

Wiktorowska Aleksandra ilość wspólnych publikacji: 3

Wydane publikacje