13 listopada 2024
6 tytułów dla tych, którzy lubią się bać – poznaj najlepsze mroczne książki!
Choć strach jest czymś, czego zazwyczaj staramy się unikać, popularność książek wywołujących szybsze bicie serca i dreszcz przerażenia nie słabnie. Sięgamy po thrillery i horrory, przyciągają nas powieści mroczne, zagadkowe i z niezwykłymi postaciami, boimy się, ale i tak zagłębiamy się w pełne napięcia opowieści. Wszystko po to, by poczuć wyjątkowe emocje.
Należysz do grona osób, które chętnie sięgają po mroczne książki? Doskonale, ponieważ mamy tytuły, które gwarantują silne emocje czytelnicze. Znajdzie się coś i dla młodszych czytelników, i dla tych nieco już bardziej dorosłych. Jedno jest pewne – dreszczyk strachu podczas ich lektury jest gwarantowany i będziesz się bać!
MROCZNE KSIĄŻKI DLA MŁODSZYCH CZYTELNIKÓW
„DIABELSKI MŁYN”
Pierwszy tom trylogii o przyjaciołach Heidi, Alvie i Harrym oraz o wakacjach pełnych mrocznych tajemnic i okrutnych wydarzeń z przeszłości.
Dziwne rzeczy dzieją się w nowym domu Heidi. Podczas remontu pod podłogą zostaje znaleziony stary dziecięcy bucik i zabawka. Co noc szaleje straszliwa burza, a Heidi słyszy, jak ktoś skrada się do pokoju obok. Co więcej Bill, właściciel diabelskiego młyna, który wynajął pokój gościnny, wydaje się przerażać babcię dziewczynki. Wkrótce Heidi zdaje sobie sprawę, że w domu, w którym mieszka, wydarzyło się coś strasznego, a co gorsza – może zdarzyć się ponownie. Poznaj historię Heidi w najnowszej książce „Diabelski młyn” autorstwa Kristiny Ohlsson.
SERIA „SZKLANE DZIECI”
Seria książek „Szklane dzieci”, w których trójka przyjaciół trafia na trop zagadki z przeszłości, musi zmierzyć się z duchami z nawiedzonego domu i odkryć prawdę o wydarzeniach sprzed lat. A wszystko zaczyna się od przeprowadzki nastoletniej Billie do niewielkiego szwedzkiego miasteczka. Z jej nowym domem coś jest nie tak – pojawiają się dziwne odgłosy, przedmioty same się poruszają, coś stuka w okno… Billie wraz ze swoimi przyjaciółmi – Simoną i Alladinem – postanawia odszukać poprzednich lokatorów i odkryć dawne sekrety.
Trylogia składa się z następujących części:
HISTORIE NIE Z TEGO ŚWIATA, CZYLI MROCZNE KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY
„HAZEL WOOD”
Siedemnastoletnia Alice większość życia spędziła z matką w drodze, uciekając przed prześladującym je pechem. Jednak dopiero kiedy jej żyjąca w osamotnieniu babcia, autorka kultowych, mrocznych historii, umiera w swojej posiadłości Hazel Wood, Alice dowiaduje się, co oznacza prawdziwy pech. Jej matka znika, porwana przez tajemniczą postać z groźnej krainy, o której pisała babcia Althea. W dodatku jedyną wskazówką jest notka zostawiona przez matkę: „Trzymaj się z dala od Hazel Wood”. Dotychczas Alice wystrzegała się dziwacznych fanów swojej babki, ale teraz nie ma wyboru. Postanawia skorzystać z pomocy kolegi ze szkoły, a jednocześnie wielbiciela twórczości Althei – Ellery’ego Fincha. Aby uratować matkę, wyruszają do „Hazel Wood”, a następnie trafiają do świata opisanego przez Altheę, gdzie Alice być może uda się poznać prawdę na swój własny temat.
W serii Melissy Albert znalazły się jeszcze dwa tytuły. Alice i Finch, bohaterowie z pozoru zwyczajni, muszą rozwiązywać niecodzienne zagadki w mrocznej dolinie „Kraina nocy”. Samotni i zagubieni, stawiają czoła tajemnicom śmierci baśniowych postaci, jednocześnie zmagając się z nadciągającym końcem świata. Przez ich przygody przewija się także realistycznie opisany Nowy Jork, który autorka przedstawia w kontraście do fantastycznych krain, pełnych niebezpieczeństw i magii. Ta baśniowa kraina to Uroczysko („Opowieści z uroczyska”), znane z powieści Hazel Wood, gdzie każda strona skrywa brutalne, a zarazem fascynujące historie: młoda kobieta spędza noc z Panem Śmiercią, dziewczęta żenią się z tajemniczym domem ukrytym pośród drzew, a czarodziejka ginie dwukrotnie, lecz wciąż żyje. Kraina ta, choć kusząca, nie jest bezpieczna—kto raz ją odwiedzi, może nie chcieć wracać. Alice i Finch wiedzą, że rozwiązanie zagadki wymaga odwagi, a samotność staje się największą przeszkodą, gdy rzeczywistość okazuje się mroczniejsza, niż się wydawało.
Przeczytaj również: Książki o magii dla młodzieży i dorosłych
„OSOBLIWY DOM PANI PEREGRINE”
Wywołująca dreszcz emocji historia o przygodach osobliwych dzieci z domu sierot na tajemniczej wyspie. Szesnastoletni Jakub, którego dziadek był jednym z nich, przyjeżdża na wyspę, by za wszelką cenę odkryć przeszłość dziwnego, zniszczonego domu i jego małych mieszkańców. Czy chłopak zmierzy się z potworami ze swoich snów? Czy osobliwe dzieci ze starych fotografii pokazywanych przez dziadka naprawdę istniały? Co jest prawdą, a co jedynie urojeniem?
Kolejne części serii są kontynuacją przygód Jakuba oraz jego grupy przyjaciół. Opuszczają wyspę, chłopak odkrywa w sobie moce i uczy się, jak nad nimi zapanować. Ponadto Jakub staje się strażnikiem osobliwego świata i ma jeden cel – chronić mieszkańców domu Pani Peregrine.
Cykl składa się z sześciu tomów:
- „Osobliwy dom Pani Peregrine”
- „Miasto cieni”
- „Biblioteka dusz”
- „Mapa dni”
- „Konferencja ptaków”
- „Plagi na Diabelskim Poletku”
LICEALIŚCI PRZED MORDERCZYMI WYZWANIAMI
„ULICA STRACHU”
Seria horrorów dla młodzieży, która powstała w 1989 roku to kolejne mroczne książki w naszym zestawieniu. W ciągu dziesięciu lat R.L. Stine napisał ponad pięćdziesiąt części, a książki zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedały się w ponad 400 milionach egzemplarzy, co czyni je jedną z najlepiej sprzedających się serii YA w historii. Każda część cyklu opowiada o innych bohaterach, ale jedno ich łączy – zostają wciągnięci w mroczne sprawy. W efekcie tego zaczynają grę o przeżycie. Dla szukających mroku, dreszczu przerażenia i strachu to wybór idealny!
Książka „Zabójcze gry” opowiada o siedemnastoletniej Rachel, która przyjmuje zaproszenie na osiemnaste urodziny Brendana Feara, mimo ostrzeżeń przyjaciółki, że nad rodziną Fearów ciąży klątwa. Na miejscu okazuje się, że uczestnicy przyjęcia zostali wciągnięci w morderczą grę, w której walka toczy się o przetrwanie. W „Dziewczynie znikąd” poznajemy Lizzy Palmer, nową uczennicę Shadyside High. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z Michaelem i Pepper, a wspólna jazda na skuterach śnieżnych kończy się tragicznie. Kiedy znajomi tej trójki zaczynają ginąć w tajemniczych okolicznościach, Pepper podejrzewa, że Lizzy ma z tym coś wspólnego, a wkrótce odkrywają sprawę morderstwa sprzed sześćdziesięciu lat. W „Kill znaczy zabić„ nastoletnia Gretchen rozpoczyna naukę w nowej szkole i chce dołączyć do zespołu cheerleaderek, jednak konkurencja jest zacięta, a jej rywalka Devra Dalby nie gra fair. Gretchen musi zmierzyć się nie tylko z rywalizacją, ale także z zagrożeniem życia.
„APLIKACJA”
Przygotujcie się na budzący grozę debiut Filipa Nafalskiego, który jest thrillerem, slasherem i kryminałem w jednym! Na rynku pojawia się nowa aplikacja służąca do czatowania z przyjaciółmi, a licealiści z Honesdale ochoczo zabierają się do jej testowania. Przyjaciółki Hannah i Amber również pobierają nową apkę i zaczynają konwersację. Zaczepiają także wbudowanego w program bota, który nie odpowiada na pytania jak typowy przedstawiciel AI. Niepokojąco łatwo daje się wciągnąć w rozmowę na temat potencjalnego morderstwa… Niedługo później miasto obiega zatrważająca informacja – znaleziono ciało, które prawdopodobnie należało do Hannah, a Amber uznano za zaginioną. Ambitna dziennikarka Ellen chce za wszelką cenę znaleźć mordercę. Jednak wciąż nie wiadomo, kto zabił Hannah? Czy mógł to być… bot? Przeczytaj koniecznie „Aplikację”.
Czytaj także: Najlepsza seria książek dla młodzieży. Czy jest tu twoja ulubiona?
PODSUMOWANIE – MROCZNE KSIĄŻKI
Mroczne książki i opowieści z dreszczykiem to wyjątkowa okazja do doświadczenia silnych emocji w bezpiecznym środowisku. Dlatego właśnie w domowym zaciszu eksperymentujemy z naszymi granicami i sprawdzamy, jak zareagujemy na strach przeżywany wraz z fikcyjnymi bohaterami. To także okazja do pobudzenia wyobraźni i ucieczki od codzienności – wybierzcie więc książkę dla siebie i oddajcie się fascynującej lekturze!