30 marca 2021
Książki o wychowaniu dzieci. Tytuły obowiązkowe dla każdego rodzica
Bycie rodzicem to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stawia przed nami życie. W szkole uczymy się czytać i pisać, by potem zdobywać dalszą wiedzę, potrzebną do rozpoczęcia kariery zawodowej. Ale co z rodzicielskim A, B, C? Czy musimy wychowywać nasze dzieci po omacku? Zdecydowanie nie! Na szczęście zawsze możemy sięgnąć po odpowiednie poradniki dla rodziców.
W tym artykule prezentujemy najbardziej pomocne książki o wychowaniu dzieci.
Książki dla rodziców niemowląt
Świeżo upieczonym rodzicom oraz tym, którzy właśnie przygotowują się do tej roli, polecamy Co tam się dzieje Lise Eliot, neurobiolożki i mamy trojga dzieci. Z tej rzetelnej, naukowej książki można dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak rozwija się mózg dziecka od chwili poczęcia i jakie czynniki na niego wpływają. Jest to solidna dawka informacji popartych badaniami naukowymi, a przy tym bardzo interesująca i przystępna w odbiorze.
Kolejna książka Lise Eliot Różowy mózg, niebieski mózg również dotyczy rozwoju neurobiologicznego dzieci, ale w kontekście płci. „Chłopiec czy dziewczynka?” to pytanie chyba najczęściej zadawane przyszłym i młodym mamom. Dlaczego? Skoro kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa, to skąd są chłopcy i dziewczynki? Badaczka odpowiada na pytania, czym tak naprawdę różnią się mózgi męskie od żeńskich i jak kształtuje się płeć biologiczna. Z tej książki można dowiedzieć się również, czy chłopcy rzeczywiście mają większe predyspozycje do nauk ścisłych, a także jak wychowywać dziewczynki, aby w przyszłości miały szanse na lepszą karierę zawodową. Jest to z pewnością niezwykle wartościowa książka o dzieciach i ich wychowaniu.
Poradnik dla taty
Nie tylko życie przyszłej matki zmienia się wraz z ciążą. Również ojciec dziecka powinien przygotować się do roli rodzica jak najlepiej, w czym mogą pomóc mu książki o wychowaniu dzieci. Przecież dzisiejsi mężczyźni chcą brać czynny udział w życiu swojej rodziny. Natomiast współczesne kobiety oczekują od swoich partnerów konkretnej pomocy. Począwszy od wspólnych wizyt u ginekologa i porodu rodzinnego, aż po partnerski podział obowiązków przy pielęgnacji niemowlęcia. Książka dla rodziców Jestem tatą! Stefana Maiwalda będzie świetnym wyborem nawet dla najbardziej opornych tatusiów, ponieważ ukazuje rzeczywistość młodych rodziców z perspektywy faceta, który z obowiązkami ojca kilkorga dzieci radzi sobie zupełnie po męsku.
Książki dla rodziców, których dziecko słabo śpi
Nieprzespane noce to element życia, które od razu kojarzą się z opieką nad niemowlakiem. Kiedy jednak ta sytuacja trwa zbyt długo, problemy ze spaniem mogą odebrać młodym mamom i tatom całą radość życia. Dla rodziców, którzy czują się zdeterminowani, by nauczyć swoje dziecko regularnego zasypiania i przesypiania całej nocy, pomocna będzie z pewnością książka Każde dziecko może nauczyć się spać Anette Kast-Zahn i Hartmuta Morgenrotha. Autorzy opierają swoje metody na ustaleniach bostońskiego centrum Badania Snu Dziecka. Są to proste i skuteczne sposoby działania, które uregulują tę sferę życia, nie zaniedbując potrzeb emocjonalnych dziecka.
Trud wychowywania – potrzebny poradnik dla rodziców?
Kiedy pociecha wychodzi z wieku niemowlęcego i robi się coraz bardziej samodzielna, rodzice stają w obliczu zupełnie nowych wyzwań. Już nie kolki, nocny płacz i problemy z karmieniem piersią stają się głównym tematem rozmyślań młodych rodziców. Zaczyna się natomiast etap buntu, krzyków, bicia i braku współpracy ze strony kształtującego się młodego człowieka. Wszystkim, którzy zaczynają myśleć, że ich życie rodzinne mogłoby być bardziej harmonijne i którzy po kolejnej kłótni z dzieckiem czują mieszaninę wyrzutów sumienia i poczucia porażki, polecamy sprawdzone przez miliony rodziców na świecie metody opisane przez Adele Faber i Elaine Mazlich w serii poradników dla rodziców.
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły to absolutny fenomen wśród poradników parentingowych. Książka zachęca do tego, by przede wszystkim zwrócić uwagę na formę komunikacji, jaką posługujemy się w kontaktach z naszymi dziećmi. Okazuje się, że słowa mogą mieć potężną moc – niszczącą lub budującą relacje – w zależności od tego, jak ich używamy. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały… to bardzo praktyczny zbiór porad, ćwiczeń, metod i narzędzi, które pomogą zaprowadzić pokój w każdej rodzinie. Dodatkowo książka wzbogacona jest komiksami, które obrazują sceny wyjęte z życia. Autorki oparły książki na swoich rodzicielskich doświadczeniach, ale także na opowieściach setek rodziców, z którymi prowadziły warsztaty, również w Polsce.
Jak dogadać się z maluchem?
Ponad dwadzieścia lat po ukazaniu się książki Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały… córka jednej z autorek, Joanna Faber, wraz z współautorką, Julie King, przedstawiają nowe strategie działania, tym razem dostosowane konkretnie do potrzeb rodziców młodszych dzieci. Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat jest świetnym uzupełnieniem kultowej książki o wychowaniu dzieci. Rzeczywiście, maluchy, które często jeszcze nie mówią, wymagają innego podejścia, szczególnie w kwestii komunikacji, niż dzieci w wieku szkolnym. Te słodkie, kompletnie irracjonalne istoty swoim zachowaniem potrafią doprowadzić rodziców do rozpaczy. Narzędzia proponowane przez Joannę Faber i Julie King na pewno pomogą rodzicom nie tylko przetrwać ten czas, ale też po prostu zrozumieć swoje dziecko.
Dobra na wszystko seria książek o wychowaniu dzieci
Każdy rok w rodzinie przynosi nowe problemy i wyzwania, dlatego warto zaopatrzyć się również w książki o dzieciach, które pomogą zmierzyć się z rodzicielską rzeczywistością na różnych polach. Adele Faber i Elaine Mazlich proponują całą serię tego typu pomocnych poradników dla rodziców. Tytuły książek w serii „Jak mówić” mówią same za siebie: Rodzeństwo bez rywalizacji, Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole, Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały, Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być.
Awantury między rodzeństwem, bicie, wyzwiska, nieustający stan wojny między braćmi lub siostrami? Wybuchy płaczu nad zadaniami domowymi, histerie związane z nadchodzącymi sprawdzianami, problemy ze zmotywowaniem dziecka do zdobywania lepszych ocen? Pyskówki z nastolatkami i narastająca frustracja, związana z niewypełnianiem ustalonych obowiązków? To codzienność niejednego rodzica – codzienność, o której nikt nie marzy, zakładając rodzinę. Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci to książka o wychowaniu dzieci, która leży u podstaw wszystkich podręczników z serii Jak mówić… i opowiada o tym, jaką drogę przebyły autorki jako matki od wojen domowych do wyzwolenia, dzięki czemu w ich rodzinach zapanowały spokój i szczęście.
Uniwersalny poradnik dla rodziców
Wychowywanie dzieci to trudna sztuka, której jednak warto się poświęcić. Efektem pracy włożonej w relacje z własnymi pociechami będzie kiedyś ukształtowany, pewny siebie, dojrzały człowiek. Sposób rozmawiania z dziećmi, rozpoznawanie i odpowiadanie na ich potrzeby psychiczne i współżycie w duchu partnerstwa i dialogu to te elementy, które okazują się kluczowe dla świadomego rodzica. Podpowiedzi, jak udoskonalać tę trudną sztukę wychowania w swoim życiu, można znaleźć w książce Jak wychowywać dziecko? Marii Molickiej, dr psychologii klinicznej dziecka, autorki metody nazywanej bajkoterapią.
Gdy rodzice żyją osobno
W dzisiejszym świecie nie jest wcale rzadkością, że małżeństwa się rozchodzą, a pary rozstają. Jest to sytuacja trudna dla wszystkich stron, ale, niestety, najbardziej odbija się na dzieciach. Spory o prawo do opieki nad dziećmi często tylko pogarszają sytuację, a problemy dorosłych zaczynają przytłaczać ich dzieci. Choć nie jest to proste, można spróbować stworzyć dzieciom dwa kochające przyjazne domy i wychować je na szczęśliwych ludzi, mimo doświadczenia rozwodu. Książka Dwa domy, jedno dzieciństwo Roberta E. Emery’ego pomoże rodzicom odnaleźć się w nowej rzeczywistości i wypracować wspólne działania, aby zapewnić dzieciom godne warunki do rozwoju.
Nowe zagrożenia
Na koniec proponujemy książkę dla rodziców, którzy obawiają się, że ich dziecko może być uzależnione od gier komputerowych. Jest to niestety powszechne już zjawisko, które w dobie pandemii prawdopodobnie tylko przybrało na sile. Nie sposób zupełnie odizolować dzieci od ekranów i urządzeń elektronicznych. Pod presją kolegów dzieci mają silne pragnienie bycia „na bieżąco” z najbardziej popularnymi grami komputerowymi. Ponadto w czasie, kiedy są pozbawione normalnych kontaktów z rówieśników, życie on-line wydaje się jeszcze ciekawsze. Konsola staje się najatrakcyjniejszym sposobem na nudę… Książka Kim McDaniel i Hilarie Cash Dzieci konsoli podpowiada, na co wolno pozwolić dziecku, a kiedy zareagować ostro. Jakie granice wytyczyć dzieciom, które zaczynają zagłębiać się w świecie gier komputerowych. Jest to pozycja, z którą z pewnością warto się zapoznać prędzej, niż później.
Może być lepiej
Rodzice często słyszą takie zdanie: „Najważniejsze, żeby kochać dziecko, a wszystko samo się ułoży”. Albo: „W wychowaniu trzeba zdać się na intuicję”. Jest w tym sporo racji. Jednak dla kogoś, kto zderzył się z prawdziwymi trudami rodzicielstwa, słowa te mogą zabrzmieć jak frazesy, a prędzej czy później każdy rodzic przekona się, że życie z dziećmi to nie bułka z masłem. Zamiast odczuwać narastającą frustrację, warto poszukać pomocy w poradnikach dla rodziców. Dobre książki o wychowaniu dzieci mogą zmienić życie rodziny na lepsze!