18 marca 2024
Poradniki dla rodziców: jak mówić, by twój głos był słyszany
Rodzicielstwo to nie tylko sztuka, ale i nauka. Aby być lepszym rodzicem, trzeba rozwijać umiejętności komunikacyjne i zrozumienie dla potrzeb swojego dziecka. Dlatego warto sięgać po poradniki dla rodziców, które oferują praktyczne wskazówki i sprawdzone strategie – być może znajdą zastosowanie również w Waszej rodzinie?
Szukając drogi do efektywnego macierzyństwa, warto sięgnąć po mądre poradniki dla rodziców, które oferują praktyczne narzędzia i wskazówki. Seria „Jak mówić…” to zbiór ośmiu książek, które otwierają drzwi do lepszej komunikacji z dziećmi na każdym etapie ich rozwoju.
BESTSELLEROWE PORADNIKI DLA RODZICÓW
Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi – i… nie tylko z nimi – sprawiają, że książki Adele Faber i Elaine Mazlish są przeznaczone dla każdego, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym.
JAK MÓWIĆ, ŻEBY DZIECI NAS SŁUCHAŁY. JAK SŁUCHAĆ, ŻEBY DZIECI DO NAS MÓWIŁY
Bestsellerowa pozycja, która nauczy sztuki empatycznego komunikowania się z dziećmi. Dzięki praktycznym ćwiczeniom i wskazówkom, zbudujesz bardziej otwartą i bliską relację z Twoimi dziećmi, stając się lepszym rodzicem. Nowe wydanie poszerzone o posłowie „Nowe pokolenie”, które napisała Joanna Faber, córka jednej z autorek. Wychowana według metod przedstawianych w książce, dzieli się doświadczeniami i podejmuje współczesne wyzwania, szukając nowych rozwiązań. Podstawa, z której warto czerpać wielokrotnie.
JAK MÓWIĆ, ŻEBY MALUCHY NAS SŁUCHAŁY
Twój maluch ma „bunt dwulatka” i wszystko jest na nie? Mycie zębów, jedzenie warzyw albo problemy z ubieraniem się? Książka „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” pomaga rodzicom nauczyć się komunikacji z najmłodszymi. W publikacji skierowanej do opiekunów dzieci w wieku od 2 do 7 lat, zostały opisane długoletnie doświadczenia autorek związane z pracą z dziećmi. Poradnik sprawdzi się także wśród pedagogów, nauczycieli czy psychologów, którzy ze względów zawodowych mają do czynienia z tak małymi dziećmi. Autorki, za pomocą autentycznych historii oraz komiksów, znanych także z poprzednich tytułów z serii „Jak mówić…”, dostarczają rodzicom wielu praktycznych narzędzi i wskazówek. Jak się komunikować, jak rozmawiać i rozwiązywać trudne sytuacje, nie ignorując przy tym potrzeb dziecka ani swoich? Tego dowiesz się z tej publikacji! Poznasz także odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców: co możemy zrobić, kiedy konieczna jest współpraca ze strony małej, nielogicznej i niesfornej istoty, jaką jest dziecko?
JAK MÓWIĆ, GDY DZIECI NIE SŁUCHAJĄ. JAK SŁUCHAĆ, GDY DZIECI MÓWIĄ
W teorii wszystko jest jasne, tylko praktyka często rozmija się z teorią. Autorki poradnika dla rodziców – po kilkudziesięciu latach współpracy z opiekunami, nauczycielami, pedagogami – przedstawiają w książce niezbędne narzędzia, jak poradzić sobie z nieuniknionymi konfliktami pomiędzy dorosłymi i dziećmi. Część pierwsza książki to praktyczne (również rysunkowe) wskazówki, jak zachowywać się w sytuacjach konfliktowych dorosłych z dziećmi, zaczynając od przedszkolaków, na nastolatkach kończąc. Każdy rozdział kończy się praktycznymi ćwiczeniami. W części drugiej autorki poruszają trudne tematy dotyczące komunikacji międzypokoleniowej, o których poruszenie prosili czytelnicy. Prezentują historie z życia wzięte i na ich podstawie próbują znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące najtrudniejszych wyzwań, jakie postawiły przed dorosłymi dzieci. Książka oferuje więc skuteczne metody komunikacji, które pomogą zbudować silniejszą więź rodzinną i zrozumienie między pokoleniami.
JAK MÓWIĆ DO NASTOLATKÓW, ŻEBY NAS SŁUCHAŁY. JAK SŁUCHAĆ, ŻEBY Z NAMI ROZMAWIAŁY
Okres dorastania to czas wyzwań dla rodziców i nastolatków. Ta książka pokaże, jak porozumieć się z młodzieżą, budując szacunek i zaufanie po obu stronach. To niezbędne narzędzie dla każdego rodzica nastolatka. Autorki bestsellerowej serii tym razem opowiadają o problemach związanych z problemami wychowawczymi typowymi dla buntowniczego okresu dorastania i o sposobach ich rozwiązywania. Adele Faber i Elaine Mazlish piszą o zagubieniu, o pragnieniu akceptacji, o młodzieńczym buncie i przekorze. Co więcej, także o potrzebie decydowania o sobie, jaką odczuwają prawie wszystkie nastolatki. Poruszają także kwestie związane ze zmianami obyczajowymi, zainteresowaniem seksem, łatwym dostępem do narkotyków, niebezpieczeństwami związanymi z szerokim dostępem do mediów. Książka powstała na podstawie wielu zajęć i spotkań, jakie autorki przeprowadziły z nastolatkami i ich rodzicami. Nowe wydanie ukazuje się w odświeżonej szacie graficznej.
JAK MÓWIĆ, ŻEBY DZIECI SIĘ UCZYŁY
Edukacja to kluczowy element rozwoju dziecka. Ta książka pomoże zrozumieć, jak wspierać proces nauki i rozwijać kreatywność dziecka, ucząc je samodzielności i doceniania własnych osiągnięć. Autorki przedstawiają konkretne przykłady zachowań i język, który jest tak ważny w procesie nauczania. Pokazują rodzicom i nauczycielom, jak wspólnie pomagać dzieciom w rozwiązywaniu problemów, jak motywować do nauki i osiągania sukcesów w szkole.
Sprawdź także: Książki psychologiczne, które warto przeczytać
JAK BYĆ RODZICEM, JAKIM ZAWSZE CHCIAŁEŚ BYĆ
Autorki bestsellerowych książek o wychowaniu od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, jako ekspertki w dziedzinie komunikacji między rodzicami a dziećmi. Tym razem ich rady dotyczące świadomego i pełnego szacunku rodzicielstwa zostały ujęte w zwięzłej formie podręcznika. Bazując na inspirujących doświadczeniach rodzin z całego świata pokazują, że każdy, nawet najbardziej zapracowany rodzic może nabrać umiejętności, jakie zawsze „chciał mieć”. A są to między innymi: spokojne rozwiązywanie rodzinnych konfliktów, stawianie dzieciom granic i zachęcanie ich do współpracy. Ta książka skierowana jest do rodziców pragnących rozwijać się w swojej roli i być lepszymi wzorcami dla swoich dzieci. Oferuje inspirujące historie i konkretne strategie, które pomogą stworzyć rodzinę opartą na wartościach i empatii.
WYZWOLENI RODZICE, WYZWOLONE DZIECI
W książce Adele Faber i Elaine Mazlish dzielą się spostrzeżeniami, poradami i wskazówkami, dotyczącymi sposobów, jak ulepszać życie rodzinne. Wyciągając wnioski z rozmów prowadzonych z rodzicami oraz na podstawie własnych doświadczeń, autorki wskazują drogę, jak krok po kroku doskonalić sposoby porozumiewania się. Wszystko po to, by i rodzice i dzieci wyzwolili z siebie to, co najlepsze. Poradnik, który kładzie nacisk na równowagę między potrzebami rodziców a dziecka. Oferuje strategie, które pozwalają na tworzenie zdrowych granic i budowanie wspólnej harmonii w rodzinie.
Czytaj również: Książki o wychowaniu dzieci. Tytuły obowiązkowe dla każdego rodzica
RODZEŃSTWO BEZ RYWALIZACJI
Konflikty między rodzeństwem należą do codzienności każdej rodziny. Autorki tym razem opowiadają o problemach związanych ze współzawodniczeniem rodzeństwa o miłość i uwagę rodziców. Adele Faber i Elaine Mazlish pokazują, jak podejść do sporów, by z rozwiązania skorzystały dzieci i ich rodzice. Publikacja mówi o napięciach, jakie rodzi rywalizacja kierowana zazdrością, żalem czy osobistymi rozczarowaniami. I co dobrego, a co złego wnosi ona w życie każdej rodziny. Podsuwają pomysły, jak podchodzić do takich kwestii, by zapewnić każde z dzieci, że jest kochane, bezpieczne i wyjątkowe. Ponadto chce jednocześnie stworzyć podwaliny przyszłych więzi i bliskich stosunków między rodzeństwem. Edycja wzbogacona jest o suplement zawierający opis doświadczeń polskich rodziców. Nowe wydanie ukazuje się w odświeżonej szacie graficznej.
PODSUMOWANIE – KSIĄŻKI I PORADNIKI DLA RODZICÓW
Seria „Jak mówić…” to nie tylko zbiór książek, to droga do bardziej świadomego i efektywnego rodzicielstwa. Wybierając te poradniki dla rodziców, inwestujesz w lepszą przyszłość dla siebie i swojej rodziny. Dlatego właśnie, jeśli do tej pory nie spotkałeś się z publikacjami z serii Faber i Mazlish, dodaj je do listy lektur.