Czerwony Kapitan

Seria Gorzka Czekolada
oprawa miękka
autor: Dominik Dán
przekład: Antoni Jeżycki
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 504
rok wydania: 2014
format: 135 x 205 mm
oprawa: miekka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7278-972-3

cena detaliczna

35.90 zł39.90 zł

Produkt dostępny

Książka wydana w ramach serii:

Gorzka Czekolada

czytaj o serii więcej książek

opis książki
recenzje

Czerwony Kapitan

oprawa miękka

Pierwszy tom serii z detektywem Richardem Krauzem.

Akcja "Czerwonego Kapitana" dzieje się w 1992 r., tuż po transformacji ustrojowej. Komisarz Krauz („bardzo młody, bezczelny, szybki i niedoświadczony, ale perspektywiczny”) prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa popełnionego kilka lat wcześniej przez służby bezpieczeństwa. Trop prowadzi przez służby kościelne i tajne organizacje StB i sięga… głębokiego średniowiecza. Komisarzowi Krauzowi przyda się znajomość łaciny, nie tylko tej ulicznej…


Autor, rocznik 1955, jest od 25 lat czynnym detektywem wydziału kryminalnego słowackiej policji i konsultantem ds. kryminalnych ministra spraw wewnętrznych. Książki pisze po godzinach. Nie pozwala się fotografować, nie bierze udziału w spotkaniach autorskich. Wszystkie jego powieści są oparte na prawdziwych śledztwach.
Niektóre z nich to historie czysto detektywistyczne, inne maja głębsze tło polityczne – zwłaszcza te, których akcja dzieje się w ostatnich latach komunizmu i okresie przełomu politycznego i ekonomicznego. Książki napisane są ciętym, niezwykle dowcipnym językiem, z ironią i podtekstem. Oprócz skrzących się dowcipem dialogów, największym atutem książek jest szczegółowa wiedza na temat warsztatu pracy policji.

 

Wydanie w obwolucie fimowej.


Na podstawie powieści w 2016 r. na ekranach kin gościł słowacko-czesko-polski film, w którym udział wzięli Oldřich Kaiser, Marián Geišberg oraz znakomity Maciej Stuhr w roli detektywa Krauza.

Zobacz polski zwiastun filmu:

 

Kolejne tomy serii:

 • "Noc ciemnych kłamstw"
 • "Grzech nasz codzienny'
 • "Zapisane na skórze'
 • "Cela nr 17"

 

Relacje z planu filmowego:

 

Patronat medialny:

 

 

 

Inne książki wydane w ramach serii

 • Objerzyj odcinek progrmau TVP "Co czytać?" poświęcony książce "Czerwony Kapitan".

 

 • „Czerwony kapitan” to wiarygodny i realistyczny kryminał, który zamiast strzelanin znanych z hollywoodzkich produkcji filmowych, oferuje inteligentną zagadkę, erudycyjny styl, ironię i poczucie humoru, a przy tym wszystkim nienachalną refleksję nad współczesnymi realiami: Wierz mi, historia powtarza się w regularnych odstępach. Ale jeśli idzie o machinacje i politykę, to wcale się nie powtarza… jest jedna i ta sama od tysiącleci.
  Czytaj więcej na: http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/4110/nie-bedzie-wolnym-ten-ktory-zyje-w-strachu
 • Czerwony kapitan jest wiarygodnie napisanym kryminałem, tak różnym od swoich amerykańskich krewnych. Zamiast strzelanin, emocjonujących pościgów i efektownych wybuchów rodem z Hollywoodu, czytelnik otrzyma inteligentną zagadkę, najeżoną niezwykle ciętym humorem, przekleństwami i oryginalnie napisanymi bohaterami
  Czytaj więcej na: http://recenzjeksiazek.natemat.pl/107121,czerwony-kapitan
 • Cieszę się, że moje pierwsze (udane!) spotkanie z literaturą słowacką przebiegło w zbrodniczej atmosferze. Wszystko jest w tej książce bardzo realistyczne: dialogi, bohaterowie.
  Czytaj więcej na: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/5704/
 • "Czerwony kapitan" wciąga od pierwszego rozdziału. Autor umiejętnie prowadzi wartką narrację, kreśli pełnokrwistych bohaterów i nie pozwala się nudzić czytelnikowi ani przez chwilę. Policjanci w książce Dána, spadkobiercy czechosłowackich służb bezpieczeństwa, wzbudzają dużo większą sympatię niż choćby wywodzący się z podobnego środowiska Franz Maurer z filmów Władysława Pasikowskiego. To całkiem mili faceci, którzy z ironią podchodzą do swojej przeszłości, a zupełnie serio – do powierzonych im obowiązków.
  Czytaj więcej na: http://kulturaonline.pl/czerwony,kapitan,gwozdz,w,glowie,tytul,artykul,19492.html
 • Intryga jest rzeczywiście wciągająca, potrafi przykuć czytelnika do powieści i sprawić, że pięćset stron powieści można nawet przeczytać bez wstawania z fotela. (...) Siłą słowackiego pisarza jest język, w którym – podobnie jak w rzeczywistym życiu – pełno jest niedopowiedzeń, skrótów, zawieszeń głosu. To wszystko jest mocno obecne w powieści, co czyni jej lekturę jeszcze bardziej zajmującą.
  Czytaj więcej na: https://krzysztofmroczko.wordpress.com/2015/08/06/dominik-dan-czerwony-kapitan/

 

sposób wysyłki

zapraszamy do skorzystania z wygodnego i szybkiego sposobu dostawy:

kontakt z działem handlowym

zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami:

 • 61 827 08 61 Monika Werner
 • 61 827 08 62 Ilona Fliger
 • 61 827 08 63 Dagmar Grudziński