Ostatnie przedstawienie panny Esterki

oprawa twarda
autor: Adam Jaromir
ilustracje Gabriela Cichowska
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 124
rok wydania: 2014
format: 195 x 265 mm
oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7278-990-7

cena detaliczna

26.10 zł29.00 zł

Produkt dostępny
opis książki
recenzje

Ostatnie przedstawienie panny Esterki

oprawa twarda

GETTO WARSZAWSKIE, MAJ 1942. Minęło półtora roku, dotąd Dom Sierot został zmuszony do przeprowadzenia się na teren dzielnicy żydowskiej. Biały dom na Krochmalnej, prawo do swobody i własnej przestrzeni, wesołe kolonie letnie - wszystko to jest już odległym wspomnieniem.

Korczak, podobnie jak jego współpracownicy, jest zrozpaczony. Jak w tych warunkach zachować spokój? Jak pocieszać, dodawać otuchy? We śnie przychodzi mu pomysł, aby z pomocą panny Esterki wystawić sztukę indyjskiego poety Rabindranatha Tagorego. Podczas gdy Stary Doktor krąży po getcie w poszukiwaniu pożywienia dla swoich dzieci, one uczą się swych ról pod okiem panny Esterki, zapominając o głodzie i chorobie...

Wzruszająca książka o wychowankach i wychowawcach Domu Sierot, o dwunastoletniej Geni, która dzięki odgrywanej roli, choćby na krótko, mogła uciec w lepszy świat, o pannie Esterce, która w obliczu grożącej zagłady troszczyła się o najsłabszych, marząc o pięknym życiu, o życiu "ani lekkim, ani wesołym".

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 • Adam Jaromir i Gabriela Cichowska stworzyli książkę wykraczającą poza standardowe ramy literatury czwartej, udowadniając, że wstrząsającą opowieść można zamknąć w krótkim tekście i serii odpowiednio dostosowanych ilustracji. Ta historia ma przypominać o losach dzieci, którymi zaopiekował się Janusz Korczak – i funkcjonować jako przestroga. Ma też przypomnieć anonimową niemal bohaterkę. Równocześnie stanowi również graficzny popis – silnie działać będzie na wyobraźnię odbiorców. Ten picture book jest przeznaczony nie tylko dla dzieci.
  Czytaj więcej na: http://tu-czytam.blogspot.com/2015/01/adam-jaromir-gabriela-cichowska.html
 • Dokument duetu Jaromir-Cichocka brzmi poważnie, ma w sobie jednak piękną, subtelną lekkość. Narracja doktora i Geni podąża za tym, co dzieje się w sierocińcu, wraca czasem do przeszłości, nieśmiało wychyla się w przyszłość. W swych dziennikach i myślach mówią z delikatną prostotą, są bardzo ludzcy, autentyczni.
  Czytaj więcej na: http://kokonfantazji.blogspot.com/2015/01/ostatnie-przedstawienie-panny-esterki.html
 • Wspólne dzieło Adama Jaromira i Gabrieli Cichowskiej jest książką graficzną. Samego tekstu jest dosyć mało, ale porusza do głębi. Ilustracje zaś są wręcz wspaniałe. Patrząc na nie można doszukać się bardzo znaczących szczegółów. Przede wszystkim jednak wzbudzają zachwyt. To jedna z tych książek, do której ilustracje są zdecydowanie potrzebne, a nie przeszkadzają.
  Czytaj więcej na: http://library1gim.blogspot.com/2015/02/ostatnie-przedstawienie-panny-esterki.html
 • Historia o dzieciach z Domu Sierot jest niezwykle poruszająca. Spora w tym zasługa ilustratorki – Gabrieli Cichowskiej. Młodzi odbiorcy otrzymują picture book – książkę obrazkową, w której równie ważne jak słowa, są obrazy. Do młodych czytelników przemówi stylizowanie „Ostatniego przedstawienia panny Esterki” na stary i zużyty dziennik. Dominuje szary, brązowy i czarny kolor. Tylko od czasu do czasu pojawia się jakiś stonowany kolor – choćby owe kwiaty pelargonii. Mroczne czasy wymagają tego, by mówić o nich w szczególny sposób.
  Czytaj więcej na: http://dofi.com.pl/ostatnie-przedstawienie-panny-esterki-adam-jaromir-gabriela-cichowska/
 • Piękne artystyczne obrazy mienią się wszystkimi odcieniami szarości co emanuje smutkiem, obcością i bólem. Można doszukać się także na nich nieśmiało tlącą się nadzieję oraz słabą iskierkę krótkotrwałej radości w postaci rysunków dzieci czy ledwo dostrzegalnej pomarańczowej barwy.
  Czytaj więcej na: http://kajecisko.blogspot.com/2015/04/ostatnie-przedstawienie-panny-esterki.html

zobacz także

sposób wysyłki

zapraszamy do skorzystania z wygodnego i szybkiego sposobu dostawy:

kontakt z działem handlowym

zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami:

 • 61 827 08 61 Monika Werner
 • 61 827 08 62 Ilona Fliger
 • 61 827 08 63 Dagmar Grudziński