Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści

zewnętrzny wydawca
oprawa twarda
wydawca: Wydawnictwo Pogotowie Kazikowe
ilość stron: 148
rok wydania: 2016
format: 170 x 240 mm
oprawa: twarda
ISBN: 978-83-943477-0-3

cena detaliczna

35.91 zł39.90 zł

Produkt dostępny
opis książki
recenzje

Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści

oprawa twarda

Drzewo to barwna podróż przez świat słowiańskich mitów – zapomniany, tajemniczy, ale jakże intrygujący.
Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie.
Łukasz Wierzbicki, autor powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży, w tym takich bestsellerów, jak Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, czy Machiną przez Chiny, sięgnął w swej najnowszej książce po te właśnie najdawniejsze z opowieści, daleko starsze niż legendy o Smoku Wawelskim czy Piaście Kołodzieju. Odtworzył je i przybliżył młodemu Czytelnikowi.

Świat narodził się z jaja. Człowiek powstał z wiechcia słomy. Zakuty w łańcuch Weles miota się w podziemnej krainie. Bociany przynoszą ludzkie dusze wprost z niebiańskiego Wyraju.
Poetycki opis stworzenia świata to pierwszą część książki. W drugiej znajdziemy trzy opowieści z pogranicza mitów i baśni: o porwaniu Jutrzenki (strażniczki niebiańskich bram), o Marzannie (bogini śmierci, bohaterce wiosennej tradycji żegnania zimy) oraz o bohaterskiej wyprawie na spotkanie własnego przeznaczenia.
W specjalnym dodatku dociekliwy Czytelnik przeczyta, z jakich dokumentów historycznych, źródeł naukowych, podań i tradycji ludowych korzystał autor podczas pracy nad książką.
Całość ilustruje kilkadziesiąt klimatycznych fotografii połączonych z realistycznymi grafikami Wojciecha Nawrota.
„A czy stare jak świat słowiańskie mity mają coś do zaoferowania dzieciom XXI wieku?” – zastanawia się Łukasz Wierzbicki. – „To już zależy od nas samych. Bo mit to opowieść, w której każdy odnajduje swą własną mądrość, z której czerpie inspirację.”

Posłuchaj audycji o książce "Drzewo" w radiowej Trójce

Zobacz film o książce:

 • Znajdziecie tu mity naszego narodu spisane z niesamowitym ciepłem. Od powstania świata, poprzez stworzenie człowieka i zmiany pór roku, aż do niby mitu, niby bajki. Łukasz Wierzbicki tchnął w nie życie dodając mocną łyżkę swojego talentu pisarskiego. I te opowieści ożyły, poruszyły się, otrząsnęły z kurzu minionych wieków. 
  Czytaj więcej na: http://czytac-nie-czytac.blogspot.com/2016/04/o-ksiazce-drzewo-mity-sowianskie.html
 • Książka -pięknie wydana- przyciąga na początek wspaniałymi ilustarcjami...jej część, w której trwa opowieść o świecie wierzeń Słowian, ma nieco mroczną i tajemniczą nutę...ale to świetnie oddaje klimat mitów. W drugiej części, która jest rodzajem słownika znajdziecie szkice ilustrujące poszczególne słowa, czy zagadnienia... świetny pomysł!
  Czytaj więcej na: http://zapiski-pachnace-kawa.blogspot.com/2016/04/drzewoczyli-rzecz-o-sowianskich-mitach.html
 • Publikacja oddziaływa na czytelnika w różnych sferach odbioru. Zróżnicowana oprawa plastyczna zadowoli zwolenników fotografii przyrodniczej, zdjęć "magicznych", ale i osoby lubiące określony typ rysunku komiksowego – Wojciech Nawrot ilustrował wcześniej między innymi komiksy historyczne. (...) Mamy tu smoki, wilki, zamglone lasy, rozgwieżdżone niebo, korę drzewa, pszczołę w płatkach kwiatu, taflę wody... Cała gama barw i technik.
  Czytaj więcej na: http://cuda-cudanakiju.blogspot.com/2016/07/drzewo-jako-zywo.html
 • Chociaż książka nie jest zbyt obszerna i na pewno nie wyczerpuje w pełni tematu, to bardzo podobał mi się zastosowany podział prezentowanego materiału: najmłodsi mogą się ograniczyć do mitów i opowieści, a bardziej dociekliwi czytelnicy mają możliwość kontynuowania lektury, ponieważ w drugiej części książki autor udziela dodatkowych wyjaśnień i rozwija pewne tematy.
  Czytaj więcej na: http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/7758/slowianskie-dziedzictwo-w-opowiesciach
 • Łukasz Wierzbicki dokonał tej samej sztuki, która udała się chociażby A. Szrejterowi w „Mitologii Germanów”. Przełożył mianowicie słowiańskie mity i legendy z języka domysłów i naukowych interpretacji na język… mitów i legend, ale takich „prawdziwych” – opowiadanych.
  Czytaj więcej na: https://librumlegens.wordpress.com/2016/11/26/lukasz-wierzbicki-drzewo/
 • W książce zachwyca mnie wszystko

zobacz także

sposób wysyłki

zapraszamy do skorzystania z wygodnego i szybkiego sposobu dostawy:

kontakt z działem handlowym

zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami:

 • 61 827 08 61 Monika Werner
 • 61 827 08 62 Ilona Fliger
 • 61 827 08 63 Dagmar Grudziński