Pamiętnik Blumki

bestseller
oprawa twarda
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 64
rok wydania: 2011
format: 245 x 310 mm
oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7278-572-5

cena detaliczna

35.10 zł39.00 zł

Produkt dostępny
opis książki
recenzje

Pamiętnik Blumki

oprawa twarda

Warszawa, ul. Krochmalna 92, Dom Sierot.

Niegdyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci, a wśród nich:

Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybie,
Reginka, której opowieści potrafiły oświetlić najmroczniejszą noc,
Pola, która wyhodowała w swoim uchu groszek,
Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd,
Kocyk, który tak pięknie pomagał, nosząc węgiel w emaliowanym nocniku
i myszka, dla której okruszki spadały prosto z nieba.

Blumka wszystko to zapisywała w swoim pamiętniku, a gdy brakło jej słów, dopełniała rysunkiem. Do dnia, gdy wybuchła wojna.

Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki – tak przynajmniej twierdził doktor Korczak – nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo.

Z "Pamiętnika Blumki" czytelnik dowie się dużo. Nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Starego Doktora. O tym jak kochać dziecko. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach po to, aby nie spłoszyć tego, co kryje się w drobnych gestach codzienności.

W słowie i obrazie artystka ta łączy fakty z fikcją, aby użyczyć twarzy dzieciom, których tragiczny los upamiętnia dziś szereg liter wyryty w granicie.

 

 Książkę polecają:

 

Rzecznik Ochrony Praw Dziecka

Muzeum Historii Żydów Polskich Midrasz

 

NAGRODY DLA KSIĄŻKI:

    * "Pamiętnik Blumki" został dwukrotnie nagrodzony w konkursie IBBY Książka Roku 2011, zdobywając tytuł Książki Roku 2011 w kategorii Książka obrazkowa oraz wyróżnienie literackie
    * Książka zdobyła nagrodę główną w X edycji konkursu Świat przyjazny dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka,
    * Nagroda Prezydenta Wrocławia w konkursie DOBRE STRONY organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu oraz biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek
    * Główna nagroda dla "Pamiętnika Blumki" w konkursie literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii książki dla dzieci i młodzieży!
    * Książka "Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielowskiej otrzymała nagrodę główną w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej organizowanego przez Muzeum Książki Dziecięcej.
    * Tytuł zdobył wyróżnienie obu gremiów - dziecięcego i dorosłego - w konkursie DONGA organizowanym przez PS IBBY,
    * Książka została nominowana do prestiżowej niemieckiej nagrody Der Deutsche Jugendliteraturpreis,
    * Tytuł znalazł się na równie słynnej liście Białych Kruków 2012 Internationale Jugendbibliothek w Monachium.

Galeria zdjęć

 • Książka Chmielewskiej to lektura niezwykle wartościowa, może być też doskonałym wstępem do czytania utworów Janusza Korczaka. "Pamiętnik Blumki" odznacza się wysokimi walorami intelektualnymi, przekazuje ponadczasowe treści. Autorka delikatnie, z ogromną wrażliwością i smakiem prowadzi małych czytelników przez magiczne krainy, wprowadzając ich w świat sztuki. Jej książka to prawdziwa uczta dla oka.
  Czytaj więcej na: ryms.pl/ksiazka_szczegoly/806/index.html
 • Podobne, wzruszające i celnie oddające charakter Domu Sierot obrazki stają się wykładnią wychowawczych prawd Doktora. Wyznaczanym przez niego dekalogiem: szacunku, miłości i uczciwości do drugiego człowieka. Nawet najmniejszego. Opowieść o Doktorze dopełniają symboliczne akcenty. Przede wszystkim fioletowe. – To dla mnie kolor nieba i absolutu – mówi autorka.
  Czytaj więcej na: http://www.zw.com.pl/artykul/4,644808.html
 • Adresatem „Pamiętnika Blumki” są małe dzieci. Rodzice czytający tę książką swoim pociechom odczują satysfakcję, bo to wartościowa, nietuzinkowa pozycja; powinni się jednak przygotować na pytanie, które być może padnie: „Jakie były dalsze  losy mieszkańców sierocińca?”...
  Czytaj więcej na: http://fzp.net.pl/inne-propozycje/pamietnik-blumki
 • Co to za książka? To pamiętnik dziewczynki o imieniu Blumka, napisany i dla małych, i dla dużych. Wzruszająca i piękna. Nie jest to lektura łatwa, ale opowiedziana ze spokojem i po prostu. (...) Blumka przypomina te zwykłe dni z życia Domu Sierot, jednak gdzieś między kartami czai się okrutna historia, a my mamy obowiązek o niej pamiętać. Pamiętać o dzieciach z Domu Sierot, o Blumce, jej przyjaciołach i prawach małego człowieka, jakie stworzył Janusz Korczak.
  Czytaj więcen na: http://www.polskieradio.pl/24/87/Artykul/507920,Pamietnik-z-Domu-Korczaka
 • Niby książka łatwa, bo język książki jest językiem dziecięcym, co nie znaczy dziecinnym. Jednak, by w pełni zrozumieć istotę tej książki i jej przesłanie potrzeby jest z pewnością szerszy kontekst historyczny, kulturowy i społeczny. Stąd ta lektura nie jest książką wcale łatwą i na jeden raz. Można do niej wracać co jakiś czas, a za każdym razem ta książka będzie odbierana inaczej.
  Czytaj więcej na: http://poleczkazksiazkamibeel2.blox.pl/2012/01/Pamietnik-Blumki-Iwona-Chmielewska.html
 • Książka ta to myśl słowna i obrazkowa. Piękne ilustracje doskonale oddają to, co pisze autorka dając nam jednocześnie pole do szerszego rozumienia Janusza Korczaka i jego pomysłu na wychowywanie dzieci. Na pierwszy rzut oka pomysłu wyidealizowanego, nieprzeznaczonego dla tego świata. Jednak po chwili zastanowienia kupuję go w całości dla dobra swojego syna i rodziny.
  Czytaj więcej na: http://ksiazka-online.pl/2012/01/pamietnik-blumki/
 • W tej książce każda strona – obraz emanuje stłumionym światłem, odsłaniającym portret każdego z dwanaściorga dzieci mieszkających z Blumką. I każdy ma dwie wyodrębnione części. W tle jest otwarty pamiętnik, a poza nim znajdują się najistotniejsze szczegóły, jakie go dopełniają. Ten zabieg kompozycyjny wywołuje wrażenie dwuwymiarowości ich powierzchni. Ciemniejsze obiekty i jasne tło. Sprawia to, że namalowane postaci znajdują się wobec niego w optycznej równowadze. Iwona Chmielewska nie stwarza też wyimaginowanej głębi przestrzeni. Patrzymy na płaski obraz, jakim jest otwarty pamiętnik.
  Czytaj więcej na: http://www.przystan-literacka.pl/index.php?show=3428
 • „Pamiętnik jest po to, by nie zapomnieć”. I zapomnieć nie sposób. Nie tylko samej historii, ale i sposobu jej snucia – niezwykłej wrażliwości Autorki w przybliżaniu dzisiejszym dzieciom (i dorosłym) postaci Janusza Korczaka. Nie jako autora wyjątkowych książek dla dzieci, a jako wychowawcę, przyjaciela dzieci, mądrego człowieka.
  Czytaj więcej na: http://wielokropek.com.pl/blog/piekny-pamietnik-blumki/
 • Strony „Pamiętnika Blumki” to starannie skomponowane obrazy, różniące się detalami, barwą, tonacją, żółte, błękitne, szare. Z plastycznych elementów i zapisków Kwiatuszka poznajemy historię Kocyka, Poli, Staśka czy Ryfki. Spójność estetyczna i narracyjna książki, którą Iwona Chmielewska tworzyła osiem lat, decyduje o jej niezwykłości – nic nie jest w niej przypadkowe, nadużyte, nieważne. Autorka potrafiła, minimalizując środki, rozważnie selekcjonując słowa i obrazy, stworzyć poruszającą, inspirującą wyobraźnię, niezwykłą opowieść. Dla dzieci, dla rodziców. Dobry początek ważnej rozmowy o pamięci, o wychowaniu, o Korczaku, o żydowskiej tradycji, o dzieciach z Domu Sierot.
  Czytaj więcej na: http://telewizjaliteracka.pl/aktualnosci/index.php/polecane/polecane-dla-dzieci-i-mlodziezy/item/60-iwona-chmielewska-pamietnik-blumki
 • Na kartach tej książki wszystko się splata, zachęcając do dziecięcej uważności i dorosłej egzegezy. Elementy wędrują po stronach, powtarzają się, zmieniają znaczenie. Drzewo z rozłożystą koroną, które przewija się przez karty, na jednej ze stron wyrośnie koroną w dół.(...) Jeżeli w dzieciństwie mówiliście "chodź, pokażę ci sekret", to właśnie z wami Chmielewska utworzyła wspólnotę czytelników znaków.
  Czytaj więcej na: http://nieparyz.blogspot.com/2012/10/pamietnik-blumki.html
 • Wzrusza i zdumiewa – bo jak to możliwe, że nie tylko przesłanie Pana Doktora, ale też wszystkie przedstawione tu dzieci za sprawą kilku krótkich zdań, paru rysunków, tak bardzo zapadają w pamięć? A może to nie opisy i obrazki są najważniejsze, ale te puste przestrzenie pomiędzy nimi, pozostawiające tak wiele miejsca dla wyobraźni, inteligencji, wrażliwości czytelników? Iwona Chmielewska jest nie tylko wirtuozem słowa i obrazu; swoimi książkami (przez lata zupełnie niedocenianymi w Polsce!) wygrywa niby ciche, delikatne, a jednak prawdziwie poruszające melodie.
  Czytaj więcej na: http://www.biblioteczkamalucha.pl/recenzje/2014/12-30-pamietnik-blumki.php
 • Wizualnie "Pamiętnik Blumki" jest ucztą dla oczu (zresztą, która książka pani Iwony nie jest). Na dzień dobry dostałam pióro: przepięknie pomalowaną obsadkę ze stalówką, do tego kałamarz obok. Miód na moje serce. Dalej zdjęcie. Narysowane, ale jak pięknie! Potem dzieci ze zdjęcia - historia każdego z nich jest inna, więc i ilustracje niepowtarzalne.
  Czytaj więcej na: http://mcagnes.blogspot.com/2015/01/pamietnik-blumki-iwona-chmielewska.html
 • Autorka w doprawdy mistrzowski sposób ukazała, że dzieci niczym nie różnią się od dorosłych i im także należy się szacunek, mają mieć prawo swoje zdanie, pasje, ale także obowiązki. Znaczącą rolę odgrywają tutaj ilustracje, które pani Iwona Chmielewska wykonuje własnoręcznie, bez pomocy żadnych programów graficznych.
  Czytaj więcej na: http://www.recenzje-kiti.pl/2015/02/pamietnik-blumki-iwona-chmielewska.html

zobacz także

sposób wysyłki

zapraszamy do skorzystania z wygodnego i szybkiego sposobu dostawy:

kontakt z działem handlowym

zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami:

 • 61 827 08 61 Monika Werner
 • 61 827 08 62 Ilona Fliger
 • 61 827 08 63 Dagmar Grudziński