Pamiętnik Blumki

bestseller
oprawa twarda
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 64
rok wydania: 2011
format: 245 x 310 mm
oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7278-572-5

cena detaliczna

35.10 zł39.00 zł

Produkt dostępny
opis książki
recenzje

Pamiętnik Blumki

oprawa twarda

Warszawa, ul. Krochmalna 92, Dom Sierot.

Niegdyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci, a wśród nich:

Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybie,
Reginka, której opowieści potrafiły oświetlić najmroczniejszą noc,
Pola, która wyhodowała w swoim uchu groszek,
Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd,
Kocyk, który tak pięknie pomagał, nosząc węgiel w emaliowanym nocniku
i myszka, dla której okruszki spadały prosto z nieba.

Blumka wszystko to zapisywała w swoim pamiętniku, a gdy brakło jej słów, dopełniała rysunkiem. Do dnia, gdy wybuchła wojna.

Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki – tak przynajmniej twierdził doktor Korczak – nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo.

Z "Pamiętnika Blumki" czytelnik dowie się dużo. Nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Starego Doktora. O tym jak kochać dziecko. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach po to, aby nie spłoszyć tego, co kryje się w drobnych gestach codzienności.

W słowie i obrazie artystka ta łączy fakty z fikcją, aby użyczyć twarzy dzieciom, których tragiczny los upamiętnia dziś szereg liter wyryty w granicie.

 

 Książkę polecają:

 

Rzecznik Ochrony Praw Dziecka

Muzeum Historii Żydów Polskich Midrasz

 

NAGRODY DLA KSIĄŻKI:

    * "Pamiętnik Blumki" został dwukrotnie nagrodzony w konkursie IBBY Książka Roku 2011, zdobywając tytuł Książki Roku 2011 w kategorii Książka obrazkowa oraz wyróżnienie literackie
    * Książka zdobyła nagrodę główną w X edycji konkursu Świat przyjazny dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka,
    * Nagroda Prezydenta Wrocławia w konkursie DOBRE STRONY organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu oraz biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek
    * Główna nagroda dla "Pamiętnika Blumki" w konkursie literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii książki dla dzieci i młodzieży!
    * Książka "Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielowskiej otrzymała nagrodę główną w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej organizowanego przez Muzeum Książki Dziecięcej.
    * Tytuł zdobył wyróżnienie obu gremiów - dziecięcego i dorosłego - w konkursie DONGA organizowanym przez PS IBBY,
    * Książka została nominowana do prestiżowej niemieckiej nagrody Der Deutsche Jugendliteraturpreis,
    * Tytuł znalazł się na równie słynnej liście Białych Kruków 2012 Internationale Jugendbibliothek w Monachium.

Galeria zdjęć

 • Podobne, wzruszające i celnie oddające charakter Domu Sierot obrazki stają się wykładnią wychowawczych prawd Doktora. Wyznaczanym przez niego dekalogiem: szacunku, miłości i uczciwości do drugiego człowieka. Nawet najmniejszego. Opowieść o Doktorze dopełniają symboliczne akcenty. Przede wszystkim fioletowe. – To dla mnie kolor nieba i absolutu – mówi autorka.
  Czytaj więcej na: http://www.zw.com.pl/artykul/4,644808.html
 • Adresatem „Pamiętnika Blumki” są małe dzieci. Rodzice czytający tę książką swoim pociechom odczują satysfakcję, bo to wartościowa, nietuzinkowa pozycja; powinni się jednak przygotować na pytanie, które być może padnie: „Jakie były dalsze  losy mieszkańców sierocińca?”...
  Czytaj więcej na: http://fzp.net.pl/inne-propozycje/pamietnik-blumki
 • Co to za książka? To pamiętnik dziewczynki o imieniu Blumka, napisany i dla małych, i dla dużych. Wzruszająca i piękna. Nie jest to lektura łatwa, ale opowiedziana ze spokojem i po prostu. (...) Blumka przypomina te zwykłe dni z życia Domu Sierot, jednak gdzieś między kartami czai się okrutna historia, a my mamy obowiązek o niej pamiętać. Pamiętać o dzieciach z Domu Sierot, o Blumce, jej przyjaciołach i prawach małego człowieka, jakie stworzył Janusz Korczak.
  Czytaj więcen na: http://www.polskieradio.pl/24/87/Artykul/507920,Pamietnik-z-Domu-Korczaka
 • Niby książka łatwa, bo język książki jest językiem dziecięcym, co nie znaczy dziecinnym. Jednak, by w pełni zrozumieć istotę tej książki i jej przesłanie potrzeby jest z pewnością szerszy kontekst historyczny, kulturowy i społeczny. Stąd ta lektura nie jest książką wcale łatwą i na jeden raz. Można do niej wracać co jakiś czas, a za każdym razem ta książka będzie odbierana inaczej.
  Czytaj więcej na: http://poleczkazksiazkamibeel2.blox.pl/2012/01/Pamietnik-Blumki-Iwona-Chmielewska.html
 • W tej książce każda strona – obraz emanuje stłumionym światłem, odsłaniającym portret każdego z dwanaściorga dzieci mieszkających z Blumką. I każdy ma dwie wyodrębnione części. W tle jest otwarty pamiętnik, a poza nim znajdują się najistotniejsze szczegóły, jakie go dopełniają. Ten zabieg kompozycyjny wywołuje wrażenie dwuwymiarowości ich powierzchni. Ciemniejsze obiekty i jasne tło. Sprawia to, że namalowane postaci znajdują się wobec niego w optycznej równowadze. Iwona Chmielewska nie stwarza też wyimaginowanej głębi przestrzeni. Patrzymy na płaski obraz, jakim jest otwarty pamiętnik.
  Czytaj więcej na: http://www.przystan-literacka.pl/index.php?show=3428
 • Na kartach tej książki wszystko się splata, zachęcając do dziecięcej uważności i dorosłej egzegezy. Elementy wędrują po stronach, powtarzają się, zmieniają znaczenie. Drzewo z rozłożystą koroną, które przewija się przez karty, na jednej ze stron wyrośnie koroną w dół.(...) Jeżeli w dzieciństwie mówiliście "chodź, pokażę ci sekret", to właśnie z wami Chmielewska utworzyła wspólnotę czytelników znaków.
  Czytaj więcej na: http://nieparyz.blogspot.com/2012/10/pamietnik-blumki.html
 • Wizualnie "Pamiętnik Blumki" jest ucztą dla oczu (zresztą, która książka pani Iwony nie jest). Na dzień dobry dostałam pióro: przepięknie pomalowaną obsadkę ze stalówką, do tego kałamarz obok. Miód na moje serce. Dalej zdjęcie. Narysowane, ale jak pięknie! Potem dzieci ze zdjęcia - historia każdego z nich jest inna, więc i ilustracje niepowtarzalne.
  Czytaj więcej na: http://mcagnes.blogspot.com/2015/01/pamietnik-blumki-iwona-chmielewska.html

zobacz także

sposób wysyłki

zapraszamy do skorzystania z wygodnego i szybkiego sposobu dostawy:

kontakt z działem handlowym

zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami:

 • 61 827 08 61 Monika Werner
 • 61 827 08 62 Ilona Fliger
 • 61 827 08 63 Dagmar Grudziński