Baśnie dla dzieci i dla domu

komplet
ilustracje Otto Ubbelohde
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 2 tomy, łącznie 984 t.I 496, t.II -488
rok wydania: 2010
format: 135 x 215 x 70 mm
oprawa: twarda, pudełko
komplet zawiera: Dwa tomy baśni w twardej oprawie i pudełku.
ISBN: 978-83-7278-483-4

cena detaliczna

71.10 zł79.00 zł

Produkt dostępny

Książka wydana w ramach serii:

Klasyka w nowych szatach

czytaj o serii więcej książek

opis książki
recenzje

Baśnie dla dzieci i dla domu

komplet

Jakub Grimm (1785-1863), filolog niemiecki, twórca germanistyki i jego brat Wilhelm (1786-1859), także filolog, swoje słynne baśnie zaczęli ogłaszać drukiem w latach 1812-1815. Pełne wydanie, zwane wielkim, zatytułowane „Kinder- und Hausmärchen" ukazało się w 1857 roku. Zbiór ten w 2005 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przetłumaczony na ponad 160 języków, jest obok Biblii Lutra najbardziej znanym dziełem niemieckiej kultury.

To właśnie ten kanoniczny zbiór pochodzący z 1857 roku stał się podstawą nowego przekładu niniejszej, dwutomowej edycji. Autorką przekładu oraz posłowia do książki jest Eliza Pieciul-Karmińska, tłumaczka i teoretyk przekładu. Dzięki jej tłumaczeniu zachowującemu równowagę między wiernością oryginałowi i tradycją (związaną z poprzednimi wydaniami) możemy po raz pierwszy zapoznać się z baśniami wolnymi od nachalnego dydaktyzmu i odartymi z patyny czasu.

Autorem rycin do zbioru "Baśni dla dzieci i dla domu" jest Otto Ubbelohde. Niemiecki artysta żyjący na przełomie XIX i XX wieku zaliczał się do kręgu artystów secesji i znany był jako autor pejzaży i martwych natur. Zamieszczenie ilustracji artysty w zbiorze baśni braci Grimm niewątpliwie przyczyniło się do znacznego wzrostu ich popularności.

Baśnie braci Grimm inspirowały pisarzy, kompozytorów, reżyserów filmowych i telewizyjnych. I są kanonicznie obecne w powiedzeniach, w formułach ludowej mądrości. Cnotom wierności, empatii i odwagi przeciwstawiają przywary pychy, egoizmu, zawiści i bezduszności. Stanowią dziś cząstkę powszechnej i powszedniej świadomości. Głoszą bowiem potrzebę dobra oraz możliwość pokonania zła dobrem.
Hubert Orłowski, fragment przedmowy

 

Galeria zdjęć

Inne książki wydane w ramach serii

  • (...) Baśń musi nieść otuchę, a więc pokazywać, że trud się opłaca, czasem trzeba się namęczyć ale szczęście jest możliwe. Czyż to nie jest cenny przekaz dla dziecka, które wyrusza w swoją podróż przez życie? (...)
    Szczególną wartość mają baśnie w wersjach jak najbliższych oryginałowi. Nie dajmy się zwieść wersjom zbanalizowanym, często wręcz kiczowatym, ugładzonym według „widzimisie” tłumacza czy wydawcy.
    Więcej na: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/2012/12/basnie-dla-dzieci-i-dla-domu-bracia.html?spref=fb

zobacz także

sposób wysyłki

zapraszamy do skorzystania z wygodnego i szybkiego sposobu dostawy:

kontakt z działem handlowym

zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami:

  • 61 827 08 61 Monika Werner
  • 61 827 08 62 Ilona Fliger
  • 61 827 08 63 Dagmar Grudziński