Tabu w literaturze i sztuce dla dzieci

oprawa miękka
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 176
rok wydania: 2012
format: 145 x 205 mm
oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7278-707-1

cena detaliczna

22.41 zł24.90 zł

Produkt dostępny
opis książki
recenzje

Tabu w literaturze i sztuce dla dzieci

oprawa miękka

"Tabu w literaturze i sztuce dla dzieci" jest owocem projektu Tabu w sztuce dla dzieci zainicjowanego przez Duński Instytut Kultury, którego elementem była seria spotkań autorskich, wykładów i warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, przygotowanych przez autorów, ilustratorów i ekspertów w dziedzinach związanych z wychowaniem i literaturą dla dzieci. Towarzyszyła im wystawa ksią­żek i ilustracji z dziewięciu krajów - Danii, Szwecji, Norwegii, Finlan­dii, Austrii, Portugalii, Szwajcarii, Bułgarii i Polski. (…)

Fragment tekstu duńskiego pisarza, Oscara K.Choć książki poruszające trudne tematy ukazują się w Polsce coraz częściej, wciąż z trudem torują sobie drogę do odbiorców i nie zawsze zdobywają uznanie i zrozumienie rodziców, dziadków, nauczycieli, bibliotekarzy i pedagogów. W wielu europejskich krajach jest podobnie. Chcąc wpłynąć na zmianę status quo, zawsze warto szukać inspiracji tam, gdzie już zdobyto doświadczenia. Stąd w naszym projekcie silna dominanta skandynawska, w krajach skandynawskich bowiem proces wprowadzania do literatury dla dzieci tematów tabu trwa już od dłuż­szego czasu. Śmierć i choroba, jedne z najtrudniejszych tematów, są wprawdzie od ponad półtora wieku obecne w twórczości Andersena, która inspirowała przecież wielu kolejnych twórców - i klasyków - tej literatury, ale mocno wybrzmiały one bodaj jedynie w powieściach Astrid Lindgren. (…)
Mamy nadzieję, że zaprezentowane tu pokłosie projektu - wystąpie­nia zaproszonych doń twórców i specjalistów - pozwoli czytelnikom poszerzyć wiedzę na temat znaczenia książki dla dzieci poruszają­cej trudne tematy i ukaże jej pozycję w innych krajach europejskich. A także, że wesprze rodziców, dziadków, nauczycieli, pedagogów, biblio­tekarzy, psychologów - wszystkich poszukujących metod wspierania rozwoju duchowego i osobowościowego dzieci, które los powierzył ich opiece.

Ze wstępu Bogusławy Sochańskiej
Dyrektora Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce

  • Zbiór tekstów zachęca do dyskusji – choćby tylko wyimaginowanej, we własnej głowie. (...) Kiedy rozmawiamy o tabu w sztuce dla dzieci, problem zawsze sprowadza się do zasadniczego pytania: czy dziecko trzeba chronić? czy dla dziecka jest dobre, aby przekroczyć wszelkie granice?(...) Uważam, że istotne jest, aby rodzice mieli świadomość trendów we współczesnej literaturze dla dzieci, żeby mieli swoje zdanie.

Czytaj więcej na blogu Czytanki-przytulanki

 

  • Może nie jest to lektura dla przeciętnego rodzica, ale dla takiego, który świadomie wybiera książki dla swojego dziecka i który sam pragnie zgłębiać ich problematykę i w oczach potomka uchodzić za eksperta. Po takiej lekturze, z otwartym umysłem, łatwiej będzie podejmować w rozmowach trudne, a może właśnie ŻYCIOWE tematy. Polecam!

czytaj więcej w serwisie Ego dziecka

 

  • Książek nie trzeba zawsze rozumieć. Książki mają zachęcać do rozumienia – stwierdza Oscar K., duński pisarz, dramaturg i reżyser w jednym z artykułów publikacji "Tabu w literaturze i sztuce dla dzieci". I te dwa, lapidarne zdania doskonale opisują mój stosunek do rzeczonej publikacji oraz do kontrowersyjnej literatury w ogóle.

Czytaj więcej na stronach Rymsa

zobacz także

sposób wysyłki

zapraszamy do skorzystania z wygodnego i szybkiego sposobu dostawy:

kontakt z działem handlowym

zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami:

  • 61 827 08 61 Monika Werner
  • 61 827 08 62 Ilona Fliger
  • 61 827 08 63 Dagmar Grudziński