Biały klaun

nakład wyczerpany
oprawa twarda
autor: Damir Miloš
ilustracje Lovro Artuković
przekład: Barbara Kramar
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 136
rok wydania: 2013
format: 125 x 195 mm
oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7278-850-4

cena detaliczna

17.91 zł19.90 zł

Nakład wyczerpany
opis książki
recenzje

Biały klaun

oprawa twarda

"Bialy klaun" Damira Miloša jest jedną z najlepszych chorwackich powieści dziecięcych często porównywaną do "Małego Księcia". Symboliczne czarno-białe ilustracje idą w parze z pełną znaczeń fabułą opowieści.

To wzruszająca i pełna symboli oraz znaczeń powieść o chłopcu daltoniście, który poszukuje kolorów. Wierzy bowiem, że gdy je odnajdzie, będzie mógł zostać klaunem cyrkowym tak jak jego rodzice.
Gdy pewnego dnia chłopiec spotyka w lesie ślepego starca, jego życie zmieni się w sposób, w jaki nawet nie przypuszczał. Starzec zdradzi chłopcu tajemnicę – kolory może widzieć każdy, bo do ich percepcji służy nie tylko wzrok, lecz także pozostałe zmysły: smak, węch, słuch czy dotyk.
Ale czy to wystarczy, by stać się artystą cyrkowym? A może chłopiec wybierz inną życiową drogę?

To historia, której główym tematem jest przekroczenie progu dorosłości przez chłopca-daltonistę – spotkanie ze ślepym mędrcem, refleksja nad prawidłami rządzącymi światem i decyzja o odrzuceniu zasad panujacych w cyrku, w którym dorasta bohater.
Jak każda dobra książka dla dzieci, także ta jest jednocześnie znakomitą książką dla dorosłych. Stąd wykorzystanie również tutaj występującej często w literaturze chorwackiej triady: smok-chłopiec-starzec.
Smok należący do świata snów reprezentuje podświadomość chłopca i jego próby odnalezienia swojego miejsca w życiu, chłopiec reprezentuje ego i odzwierciedla dążenie do zrozumienia i rozwoju przy pomocy starca, który z kolei symbolizuje superego.

Przeczytajcie tę historię, odnajdźcie dziecko w sobie i wyruszcie w poszukiwaniu barw i ludzi, którzy mają czas, by szukać swojego szczęścia i odnajdywać kolory w tym, co jest szare.

Patronat medialny:

 • Książka ta ma wiele uroku, chociaż być może nie wszystkie dzieci ją polubią – nie jest to dzieło dla niecierpliwych, czy tych wszystkich, którzy aktualnie są na innym, bardziej dynamicznym „na zewnątrz” etapie. Ci, którzy pokochają Białego Klauna, znajdą w lekturze wiernego przyjaciela na długie lata, do którego wraca się, by chociaż przez chwilę spojrzeć na życie inaczej, z perspektywy mądrości, ciszy, refleksji.
  Czytaj więcej na: http://cuda-cudanakiju.blogspot.com/2013/10/biay-klaun.html
 • Biały klaun Damira Miloša nie jest typową książką dla dzieci. Pod warstwą baśniowości kryją się problemy egzystencjalne, podobnie jak w Małym księciu Antoine de Saint-Exupery'ego. Książka chorwackiego pisarza jest opowieścią o poszukiwaniu siebie i pokonywaniu swoich słabości, choć daltonizm chłopca odczytywałabym również jako metaforę niezdolności do odczuwania świata zmysłami i dostrzegania jego piękna w ulotnych chwilach czy w drugim człowieku.
  Czytaj więcej na: http://poczytajka.blogspot.com/2013/10/damir-milos-biay-klaun.html
 • „Biały klaun” to książka, która na długo zapada w pamięć – za sprawą nieoczekiwanych rozwiązań fabularnych oraz potężnie rozbudowanej metaforyki. Nie da się przejść obojętnie obok tej poruszającej historii, zwłaszcza że autor omija wszelkie scenariuszowe koleiny i nie korzysta z gotowych schematów.
  Czytaj więcej na: http://tu-czytam.blogspot.com/2013/08/damir-milos-biay-klaun.html

 

 

zobacz także

sposób wysyłki

zapraszamy do skorzystania z wygodnego i szybkiego sposobu dostawy:

kontakt z działem handlowym

zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami:

 • 61 827 08 61 Monika Werner
 • 61 827 08 62 Ilona Fliger
 • 61 827 08 63 Dagmar Grudziński