Cztery strony czasu

nakład wyczerpany
oprawa twarda
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 80
rok wydania: 2013
format: 215 x 287 mm
oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7278-832-0

cena detaliczna

31.50 zł35.00 zł

Nakład wyczerpany
opis książki
recenzje

Cztery strony czasu

oprawa twarda

Trzecia w Polsce książka dla dzieci znanej i nagradzanej na świecie autorki książek obrazkowych, w tym wielokrotnie nagradzanego "Pamiętnika Blumki" o Domu Sierot Janusza Korczaka.

Książka "Cztery strony czasu" powstała najpierw w Korei, teraz mogą ją czytać i oglądać także dzieci polskie. Opowiada o barwnej, lecz zawiłej historii Torunia, jednego z najstarszych miast w Polsce i przedstawia losy jego mieszkańców na przesterzeni wieków.

Na środku rynku na starym mieście stoi ratuszowa wieża z czterema tarczami zegara. Tarcze są skierowane w cztery strony świata. Po każdej z czterech stron rynku stoją kamienice, a w nich kuchnie i salony, pokoje dziecięce i pracownie, w których nieustannie toczy się życie. Ratuszowy zegar jest świadkiem wydarzeń historycznych i codziennych. Przez stulecia przez miasto przetoczą się wojny, epidemie, powodzie, czasy urodzajów i czasy głodu, ale zwykli mieszkańcy kamienic będą dzielić te same troski i radości, co ludzie urodzeni 100, 200 i 600 lat po nich.Zapraszam
y do obejrzenia krótkiej relacji wideo z oficjalnej
premi
ery książki z udziałem Autorki w Dworze Artusa w Toruniu.

Książkę polecamy dla dzieci w wieku 6+.

Zobacz w serwisie edukacja.edux.pl scenariusz lekcji, przygotowany w oparciu o "Cztery strony czasu".

Galeria zdjęć

 • Staranny zamysł autorki rozwija się konsekwentnie, przypominając precyzję zegarmistrza; subtelnie prowadzi meandrami zamyśleń, zagadek i zauroczeń - migotania estetycznych i intelektualnych wrażeń wyostrzają apetyt na następny satysfakcjonującą podróż! Przyniesie niedostrzeżone wcześniej perełki; odkrywanie tego, co dopełnia tekst, śledzenie rozwijanych wątków sprzyja nie tylko przemyśleniom. Dbałość o każdy graficzny detal od lat jest domeną autorki!
  Czytaj więcej na: http://kokonfantazji.blogspot.com/2013/07/cztery-strony-czasu-iwona-chmielewska.html
 • Ale to oczywiście książka do wielokrotnego czytania - tekst jest nasycony intrygującymi informacjami (choćby - cukierniczka na kluczyk!), a każda lektura to okazja do studiowania ilustracji, odnajdywania szczegółów, obrazów przekazanych przez towarzyszący tekst, ale i dodatkowych elementów, realiów danej epoki. Znajdziemy tu odwołania i do znanych dzieł sztuki, zatem to pozycja na wiele godziny poznawania, za każdym razem dostarczająca olśnień i wzruszeń. Polecam.
  Czytaj więcej na: http://www.inna-bajka.kobietnik.pl/2013/09/cztery-strony-czasu-najpiekniejsza.html

 • Książka jest bardzo zmyślnie skonstruowana – jak sama Autorka przyznaje – proces twórczy wymagał precyzji i krztyny matematyki. W Czterech stronach czasu tytułowy czas jest nam dany do ręki niczym plastelina, możemy więc go dowolnie rozciągać, kurczyć, dzielić na wieki, lata, pory dnia.
  Czytaj więcej na: http://slowemlukrowane.blogspot.com/2013/09/cztery-strony-czasu.html
 • Pierwszy raz spotkałam się z tak niekonwencjonalnie opowiedzianą historią miasta. Nie przez pryzmat wielkich i hucznych wydarzeń, jakich raz więcej raz mniej w miejskich annałach. Ilustracje jak kolaże. Wycinanki, rysunki. Czasem gdzieś brak końca, innym razem: początku. Tak jakby dalsza część ilustracji mieściła się na innej stronie – może w innej epoce, albo innym mieszkaniu.
  Pierwszy raz spotkałam się z tak niekonwencjonalnie opowiedzianą historią miasta. Nie przez pryzmat wielkich i hucznych wydarzeń, jakich raz więcej raz mniej w miejskich annałach. Ilustracje jak kolaże. Wycinanki, rysunki. Czasem gdzieś brak końca, innym razem: początku. Tak jakby dalsza część ilustracji mieściła się na innej stronie – może w innej epoce, albo innym mieszkaniu.
  Czytaj więcej na: http://poleczkazksiazkamibeel2.blox.pl/2013/10/Cztery-strony-czasu-Iwona-Chmielewska.html 

 • Chmielewska nie tłumaczy, dlaczego czas płynie, ani – na czym polega przemijanie. Nie tłumaczy tego dosłownie, po prostu przygląda się kolejnym wiekom, jakby próbowała na chwilę wstrzelić się w klimat nowej opowiastki. (...) Tu nie ma miejsca na walkę z tym, co nie zmieniało się przez wieki. Punkt odniesienia w postaci starego zegara pozwala łatwiej zaakceptować niewygodne prawdy. W „Czterech stronach czasu” człowiek wcale nie jest najważniejszy.
  Czytaj więcej na: http://tu-czytam.blogspot.com/2013/08/iwona-chmielewska-cztery-strony-czasu.html

 • “Cztery strony czasu” są niezwykle precyzyjnie skonstruowaną, polifoniczną opowieścią o czasie, o trwaniu i przemijaniu pewnego miasta, a także o jego obrazie, jaki konstruujemy sobie poprzez przedmioty i opowieści – warto od niej rozpocząć przygodę z historią, bo stanowi świetne uzupełnienie i pogłębienie tradycyjnie pojmowanej nauki o przeszłości. Jest w niej niesamowite bogactwo szczegółów, ale jest przede wszystkim wnikliwy namysł nad sposobem, w jaki zwyczajne życie zwyczajnych ludzi zmienia się w historię.
  Czytaj więcej na: http://ksiazki.wp.pl/rid,6053,tytul,Cztery-okna-w-przeszlosc,recenzja.html?ticaid=112294
 • Wisienką na torcie jest rysunek przedstawiający warsztat autorki, a raczej jego fragmencik. Pudełeczko z
  szufladkami, a każda opisana nazwą mieszkania. Z szufladek wyglądają obrazki, z innego pudełka wychylają się głowy i ręce. To świadczy o starannym i długim przygotowywaniu się do pracy.
  Czytaj więcej na: http://mcagnes.blogspot.com/2015/03/cztery-strony-czasu-iwona-chmielewska.html
 • Opowieść wciąga i wzrusza, bo wszystkie przedstawione w niej obyczaje i czynności dnia codziennego są nam bardzo bliskie. Poza tekstem na uwagę zasługują rysunki pełne mnóstwa detali, którym warto przyjrzeć się bardzo dokładnie. Chmielewska wykonała kawał solidnej i twórczej pracy, i nie sposób nie docenić takiego dzieła. Subtelnego, poetyckiego, przemycającego między wierszami małą-wielką mądrość. 
  Czytaj więcej na: http://www.przestrzenie-tekstu.blogspot.com/2015/06/cztery-strony-czasu.html

zobacz także

sposób wysyłki

zapraszamy do skorzystania z wygodnego i szybkiego sposobu dostawy:

kontakt z działem handlowym

zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami:

 • 61 827 08 61 Monika Werner
 • 61 827 08 62 Ilona Fliger
 • 61 827 08 63 Dagmar Grudziński