Relacje z wyprawy do Odense

W ubiegłym tygodniu grupa dwunastu znakomitych polskich dziennikarzy wybrała się z nami w podróż do Danii, ojczyzny Andersena. Byli wśród nich dziennikarze radiowi, prasowi i telewizyjni, a wyjazd związany był z planowaną na 20 października premierą „Dzienników”.

11 i 12 września dziennikarze zwiedzali duńskie wyspy, Zelandię i Fionię, a na  nich miejsca związane z Andersenem.  W Odense, rodzinnej miejscowości pisarza, była okazja do zwiedzania Muzeum Andersena w Odense, gdzie znajduje się kolekcja wydań dzieł Andersena z całego świata, a także domu, w którym pisarz się urodził, oraz drugiego, w którym mieszkał od drugiego do czternastego roku życia.

Uczestnicy zwiedzali również posiadłości, w których Andersen był częstym gościem, m.in. posiadłość należącą do rodziny Moltke w Glorup, gdzie gości podjął hrabia Jacob Arild Moltke-Huidtfeld. Innym ważnym punktem był zamek Holsteinborg, należący do rodziny Holstein-Holsteinborg. Andersen często spędzał w nim letnie miesiące, wielokrotnie swoje pobyty opisywał w „Dziennikach”. Na zamku znajduje pokój Andersena, który zaprezentował hrabia Ulrich Holstein-Holsteinborg.

Ważnym punktem programu była wizyta w Bibliotece Królewskiej, gdzie uczestnicy wyprawy mogli przyjrzeć się z bliska rękopisom wielkiego Duńczyka oraz wysłuchać wykładów Bruna Svinborga i Kirsten Dreyer na temat prac prowadzonych przez Bibliotekę Królewską nad listami i „Dziennikami” Andersena.

Bardzo cenna była obecność na wyjeździe autorki wyboru i tłumaczenia pani Bogusławy Sochańskiej, która przybliżyła uczestnikom postać wybitnego Duńczyka, opowiedziała też o swojej pracy nad „Dziennikami” oraz przedstawiła stan badań nad Andersenem i jego spuścizną.

Chcemy w tym miejscu gorąco podziękować wszystkim uczestnikom wyprawy oraz osobom zaangażowanym w organizację wyjazdu.  Mamy nadzieję, że wrażenia związane z podróżą do Danii na długo pozostaną w Waszej pamięci.

 

Relacja na stronie rynek-ksiazki.pl

Rozmowa Beaty Jewiarz z Bogusławą Sochańską w audycji Niedzielny Poranek w Radiu dla Ciebie, 7 września 2014.

Relacja na stronie wirtualnego wydawcy.

Hans Christian Andersen. Historia bajkopisarza (Trójka pod Księżycem) - audycja w Polskim Radiu.

Artykuł na temat Dzienników w "Książkach. Magazynie do czytania".Wyprawa dofinansowana była z grantu The Danish Arts Foundation.