Podsumowanie Targów Książka dla Dzieci i Młodzieży

Targi, targi i po targach!

Dziękujemy wszystkim Autorom i Czytelnikom, którzy odwiedzili nasze stoisko.

Pierwszego dnia niewątpliwie największą liczbę czytelników przyciągnęli Pierwsza Dama, Anna Komorowska oraz Michał Rusinek, autor książki „Pałac Prezydencki dla dzieci”, którzy podpisywali egzemplarze książki . Rzesze czytelników przybyłe po autograf długo nie pozwoliły gościom odejść od stolika!

Kiedy emocje związane z wizytą Anny Komorowskiej nieco opadły, na scenę wkroczyły niewidome dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku, które Brajlem przeczytały fragmenty nowego przekładu „Wyspy Skarbów”. Słowo wstępne wygłosił autor tłumaczenia, Andrzej Polkowski, który niedługo potem uczestniczył w spotkaniu w Księgarni z Bajki, gdzie razem z uczestnikami oraz panią Prezes Fundacji Cała Polska czyta dzieciom, Ireną Koźmińską, wziął udział w debacie pt. „Wyprawa po siłę. Rola lektur w kształtowaniu charakteru chłopca”. Uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad tym, w jaki sposób literatura wpływa na kształtowanie charakteru i męskości, jak wpływają na to mity funkcjonujące w społeczeństwie i co mogą w tej sprawie zdziałać rodzice oraz najbliższe otoczenie.

W sobotę po Poznaniu kursował Bajkowy Tramwaj, tym razem zamieniony w miejskiego wilka. Tramwaj dowoził rodziców z dziećmi na Targi, a w jego wnętrzu pasażerowie mogli – w sposób bezpieczny – doświadczyć różnych utrudnień i niebezpieczeństw wiążących się z życiem w mieście.

Na samych Targach natomiast uczniowie poczuli Moc – zwłaszcza ci, którzy wzięli udział w rozwiązaniu międzyszkolnego konkursu z książką Toma Anglebergera „Dziwny przypadek papierowego Yody” i wręczeniu nagród. Gratulujemy zwycięzcom!

Wielu zainteresowanych przyciągnął panel ”Sztukaprzekładu–literaturadziecięca” z udziałem Elizy Pieciul-Karmińskiej, Bogusławy Sochańskiej i Andrzeja Polkowskiego,  podczas którego tłumacze opowiadali o zawiłościach swojej pracy, podejmowaniu językowych decyzji i dylematach w poszukiwaniu odpowiednich słów.

Sobotnie popołudnie na naszym stoisku obfitowało w spotkania autorskie. Pierwszym gościem był Andrzej Polkowski, który cierpliwie odpowiadał na pytania dociekliwych czytelników i podpisywał egzemplarze książek przez niego przełożonych. Tego dnia gościliśmy również Iwonę Chmielewską, która dla każdego czytelnika wykonała unikalny rysunek w książce, oraz Łukasza Wierzbickiego, autora książki „Machiną przez Chiny”, który chętnie dzielił się wrażeniami na temat swojej działalności.

W niedzielę miłośniczki koni mogły wziąć udział w warsztatach z wykonywania biżuterii hippicznej, inspirowanych serią książek „Elena” autorstwa Nele Neuhaus. Była to również okazja do spotkania z Anną Urban, tłumaczką książek Neuhaus, która również chętnie podpisywała egzemplarze. Naszym ostatnim gościem podczas tegorocznych Targów był Wojciech Widłak, uwielbiany przez najmłodszych autor, który odpowiadał na pytania dotyczące Pana Kuleczki i jego podopiecznych.

Wszystkim odwiedzającym nasze stoisko dziękujemy za udział. Do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć

Powiązane publikacje