Poznań: wystawa Iwony Chmielewskiej

Media Rodzina, Wydawnictwo Miejskie Posnania i poznańskie Centrum Kultury Zamek zapraszają na wystawę oryginalnych dzieł Iwony Chmielewskiej. Wystawę oglądać mozna od 18 maja, spotkanie z artystką w sobotę 23 maja

Iwona Chmielewska tworzy głównie autorskie książki, tzw. picturebooki. Proponuje, by polskim odpowiednikiem tego określenia uczynić „książki obrazowe”. W odniesieniu do jej twórczości mówi się także o poezji wizualnej czy poezji obrazu.
„Z Iwoną Chmielewską jest wielki kłopot. Po prostu nie poddaje się łatwym opisom. Pisarka? Nie. Ilustratorka? Nie. A może prestidigitatorka? W pewnym sensie tak. Łączy niemożliwe i zszywa bezszwowo – obraz i tekst. Iluzjonistka, sztukmistrzyni. Artystka.
Robi salta? Robi sztuczki? Króliczki wyciąga z rękawa? Prawie. Robi książki. Wymyśla, wizualizuje, tworzy, cyzeluje. Projektuje, rysuje, opisuje. Książki na długim sznurku. Wyprowadza je potem na spacer i obserwuje, jak sobie radzą w szerokim świecie – pisze M. Obuchow.
„Chmielewska niewiele mówi, więcej pokazuje. Szczeliny pomiędzy to miejsca dla czytelnika aktywnego i twórczego, gotowego dać się prowadzić autorce oraz wymykać jej propozycjom, by odnaleźć własne znaczenia” (J. Żygowska).

Wystawa prac Iwony Chmielewskiej w Centrum Kultury Zamek poświęcona będzie książkom, które ukazały się w poznańskich wydawnictwach – Media Rodzina oraz Wydawnictwie Miejskim Posnania, m.in. "Dwoje ludzi", "W kieszonce", "Cztery strony czasu", "Na Wysokiej Górze". Zaprezentujemy na niej kilkadziesiąt oryginalnych prac plastycznych wykonanych ręcznie w charakterystycznych dla artystki technikach łączących m.in. rysunek, grafikę, tkaninę, wyszywanki. Będzie to nie tylko pokaz fragmentów większych narracji wydanych w formie książek obrazowych, ale przede wszystkim wystawa pojedynczych unikatowych dzieł. Wystawa odbywa się w ramach festiwalu  POZNAŃ POETÓW 2015.

 

„IWONA CHMIELEWSKA. PRACE CODZIENNE, ODŚWIĘTNE I SZCZEGÓLNIE WAŻNE"
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu /18-31.05.2015

Wystawa czynna w g. 11-19, sale 102-103 / wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Iwona Chmielewską: 23.05. 2015 g. 16, sala 104 / prowadzenie: Jarosław Borowiec

 

 

 

Powiązane publikacje