Wystawa prac Iwony Chmielewskiej!

Obrazy z książek na wystawie w Galerii Rondo Sztuki

9 maja o godzinie 17:00 w Galerii Rondo Sztuki odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Magazyn ogólnego przeznaczenia”, która będzie trwała do 9 czerwca. Wstęp wolny, dlatego absolutnie każdy miłośnik książek Iwony Chmielewskiej, ale także koneser sztuki będzie miał niepowtarzalną okazję, by podziwiać obrazy pochodzące z jej książek.

Na wystawie w Rondzie Sztuki zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt oryginalnych dzieł wykonanych w charakterystycznych dla artystki szlachetnych technikach plastycznych łączących m.in. rysunek, grafikę, tkaninę oraz collage z wykorzystaniem gazet, starych papierów, papierów fakturowych, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku. Zobaczyć będzie można obrazy pochodzące m.in. z książek: „Dwoje ludzi”, „O tych, którzy się rozwijali”, „Cztery strony czasu”, „W kieszonce”, „abc.de”, „Pamiętnik Blumki”, „Na wysokiej górze”, „Czarownica”, „Królestwo dziewczynki”.

Iwona Chmielewska stawia przede wszystkim na oryginalność i nowatorstwo. „Książki obrazowe” to wyjątkowe połączenie treści i obrazów, co sprawia, że to nie tekst jest na pierwszym miejscu, ale oba te elementy stoją na równym poziomie i jeden bez drugiego nie może istnieć. Każda strona książki to niesamowita przygoda intelektualna, dzięki której możemy poszerzać swoją wyobraźnię, a także porzucać szablonowość na rzecz wielu wariantów, symboli i znaczeń. Dlatego zupełnie nie dziwi tak duża liczba nagród, które otrzymała Iwona Chmielewska za swoją twórczość, m.in. Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie w 2007 roku i ilustratorskie Oskary, Bologna Ragazzi Award w kategorii Non Fiction w 2011 roku i w kategorii Fiction w 2013 roku.

Wystawa Iwony Chmielewskiej „Magazyn ogólnego przeznaczenia” to opowieść o wyobraźni i umiejętności patrzenia. O nas – osobliwych magazynach myśli, doświadczeń i obrazów.

Powiązane publikacje