Nagroda dla Roberta Gamble’a!

W dniu patronów Miasta Poznania w ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczone zostały tytuły dla osób szczególnie zasłużonych dla Poznania. Niezwykle miło nam ogłosić, że tym tytułem został odznaczony także Robert Gamble, założyciel wydawnictwa Media Rodzina.
Robert Gamble, z pochodzenia Amerykanin, od momentu przyjazdu do Polski angażował się w wiele poznańskich przedsięwzięć. Sam przyznaje, że jego podziw wzbudziło wystąpienie Poznaniaków przeciwko komunizmowi w roku 1956. Polska na tyle zafascynowała założyciela Media Rodziny, iż w dwa lata po pamiętnym czerwcu '56 postanowił przyjechać do Poznania. Tutaj zasłużył się między innymi założeniem Radia Obywatelskiego, które zyskało wielką sympatię ze względu na swój otwarty charakter względem słuchaczy (młodzież mogła swobodnie wypowiadać się na antenie). W latach 80. Robert Gamble zaangażowany był w rozwój ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce, pomagając im w nawiązywaniu kontaktu ze specjalistami amerykańskimi. Niezwykle interesującym przedsięwzięciem, które na długo pozostało w pamięci mieszkańców, była „Wigilia pod Rondem”, którą zainicjował, a także przez większość czasu sponsorował Robert Gamble.
W 1992 roku podjął decyzję o przeniesieniu się na jakiś czas do Polski. W tym samym okresie założył wydawnictwo Media Rodzina, aby wydać po polsku książkę Adele Faber i Elaine Mazlish Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. Od tej książki zaczęła się historia poznańskiego wydawnictwa, które obecnie ma ponad 20 lat i kilkaset wydanych tytułów. Znakiem rozpoznawczym wydawnictwa stały się Harry Potter J.K. Rowling, Opowieści z Narnii C.S. Lewisa oraz seria Klasyka w nowych szatach, w ramach której najbardziej znane utwory literackie dla dzieci ukazują się w odświeżonych przekładach w nowej oprawie graficznej.
Robert Gamble z pewnością przyczynił się do rozwoju miasta Poznania. Jak sam podkreśla, czuje się tu znakomicie i miejsce to traktuje jak swoją drugą ojczyznę.