Książkobus zakończył swoją trasę!

Kolejna edycja Książkobusu dobiegła końca
Książkobusy powracają do Nibylandii, a tym samym kończą w tym roku swoją podróż po Polsce. Bajkowe pojazdy wydawnictwa Media Rodzina odwiedziły w tym roku Wielkopolskę, Małopolskę oraz Dolny Śląsk.
Bardzo duże zainteresowanie kolejną edycją spowodowało, że wydawnictwo przygotowało w tym roku dwa Książkobusy, który wyruszyły w trasę na północ i południe Polski.
Tegorocznym tematem przewodnim było najnowsze wydanie  „Piotrusia Pana” w wyjątkowym tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego, wraz z pięknymi ilustracjami autorstwa Quentina Grebana. Książka ukazała się w ramach serii „Klasyka w nowych szatach”, w której miłośnicy klasyki odnajdą także nowe wydanie m.in. „Pinokia” czy „Baśni” Hansa Christiana Andersena.

Celem Książkobusu, który odwiedza polskie szkoły, biblioteki oraz Domy Kultury, jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników, a także wśród młodzieży. Bardzo ważnym punktem każdej edycji jest docieranie zwłaszcza do małych miejscowości, oddalonych od centrów kultury, w których dzieci nie mają możliwości regularnego odwiedzania bibliotek, a styczność z nowościami książkowymi jest ograniczona.


Podczas wizyt w wielu miejscowościach organizatorzy akcji pokazali dzieciom, że książka to wspaniała przygoda i podróż w nowe, nieznane miejsca. Bawić się można na wiele sposobów, a Książkobus w atrakcyjny sposób ukazuje, że czytanie to także zabawa - z nowymi postaciami, z wciągającą fabułą, z książkami, które na stałe wpisały się do kanonu literatury światowej. Na tegorocznych Książkobusach widniały wizerunki bohaterów „Piotrusia Pana”, a zaraz po przekroczeniu wejścia dzieci przenosiły się w tajemnicze, piękne miejsce – do baśniowej Nibylandii.

Każda wizyta oprócz czytania książek obfitowała w konkursy, quizy z nagrodami oraz zabawy, podczas których dzieci mogły wykazać się kreatywnością i wiedzą dotyczącą książek. Żeby przypieczętować każdą z wizyt i pozostawić ślad po kolejnej edycji Ksiażkobusu, przekazaliśmy przedstawicielowi każdej zapraszającej nas organizacji po 500 książek.


Podczas tegorocznej edycji Książkobus odwiedził 35 miejscowości. Swoją podróż rozpoczął 2 czerwca w Wielkopolsce. Odwiedził: Budzyń, Wyszyny, Lwówek, Czerniejewo, Czerlejno, Kostrzyn Wielkopolski, Dopiewo i Kotlin. 15 czerwca z Nibylandii wyjechał drugi Książkobus, który skierował się na północ Polski. Tam zawitał do następujących miejscowości: Gdańsk, Gdynia, Rumia, Reda, Chmielno, Kościerzyn, Władysławowo, Wejherowo.


W wakacje nie odpoczywaliśmy od książek i przemierzaliśmy Wielkopolskę od 5 lipca do 29 sierpnia. Książkobus zatrzymał się w Krzykosach, Trzciance, Dębowie, Miłosławiu, Pile, Starczanowie oraz Stroszkach, Baborówku, Koziegłowach, Rogoźnie, a także w Krzyżu Wielkopolskim.
Ostatnim przystankiem była wrześniowa wyprawa na południe. Tu z kolei odwiedziliśmy Powroźnik, Żegiestów, Złockie, Rabkę, Wadowice, Kluczbork, Opole oraz Lubań.


Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i organizatorom za wspaniale spędzony czas, wspólne czytanie książek oraz mnóstwo zabawy. Uśmiechy, radość oraz zainteresowanie wymalowane na twarzach dzieci są najlepszym potwierdzeniem, że taka forma poznawania świata książek zdaje egzamin i potrafi zafascynować najmłodszych czytelników. Krótkie fotorelacje z akcji można znaleźć na następujących stronach:


Sponsorami tegorocznej edycji Książkobusa była firma Zing oraz Bank Zachodni WBK.
Do zobaczenia w przyszłym roku!