Założyciel wydawnictwa - Robert D. Gamble

Robert D. Gamble jest Amerykaninem szkocko-irlandzkiego pochodzenia. Po raz pierwszy przyjechał do Polski, będąc jeszcze na studiach "na egzotyczne wakacje za żelazną kurtyną". Od tamtego czasu utrzymywał bliskie więzi ze swoimi polskimi przyjaciółmi i odwiedził Polskę jeszcze kilka razy. Szczyci się tym, że przysłał swemu przyjacielowi, Lechowi Jęczmykowi, Paragraf 22 i książki Kurta Vonneguta, sugerując ich wydanie w Polsce. W Stanach Zjednoczonych został pastorem Amerykańskiego Protestanckiego Kościoła Episkopalnego. W latach 80. zaangażowany był w rozwój ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce, pomagając im w nawiązywaniu kontaktu ze specjalistami amerykańskimi. W 1992, wraz z decyzją sponsorowania Radia Obywatelskiego w Poznaniu, podjął decyzję o przeniesieniu się na jakiś czas do Polski. W tym samym okresie założył wydawnictwo Media Rodzina, aby wydać po polsku książkę Adele Faber i Elaine Mazlish Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.

Od tej książki zaczęła się historia wydawnictwa, które obecnie ma ponad 20 lat i kilkaset wydanych tytułów. Media Rodzina publikuje książki dla dzieci i młodzieży, tytuły poświęcone wyzwalaniu się z uzależnień, poradniki dotyczące wychowania, funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie oraz beletrystykę. Znakiem rozpoznawczym wydawnictwa stały się Harry Potter J.K. Rowling, Opowieści z Narnii C.S. Lewisa oraz seria Klasyka w nowych szatach, w ramach której najbardziej znane utwory literackie dla dzieci ukazują się w odświeżonych przekładach w nowej oprawie graficznej – do tej pory wydane zostały m.in. kompletne zbiory Baśni braci Grimm, Baśnie Hansa Christiana Andersena czy Pinokio Carla Collodiego.

Robert Gamble pragnie wydawać książki „opierające się na wartościach chrześcijańskich, ale takich, które mogą zaakceptować również niewierzący lub wątpiący”. Lubi cytować powiedzenie J.K. Rowling, że nie wierzy w magię, jedynie w siłę wyobraźni. „Rowling nie wierzy w magię, ani nie oczekuje, by jej czytelnicy w nią wierzyli. Myślę, że to dlatego możemy naprawdę cieszyć się światem, który stworzyła”.