Dary niedoskonałości - Media-Rodzina

27 października 2022

Dary niedoskonałości

Brené Brown jest profesorką i badaczką, która poświęciła karierę na badanie odwagi, wrażliwości, wstydu i empatii. Pokochałam ją od razu za wysunięcie odwagi na pierwsze miejsce i powiązanie jej z wrażliwością. Trzeba bowiem mieć odwagę, żeby być wrażliwym. A wrażliwość to nie ujma, lecz fundament ludzkich relacji. Powiązanie wielkiej odwagi i wielkiej wrażliwości było przełomowe nie tylko dla mnie: Brené Brown pokochały miliony ludzi na całym świecie. Jej TED Talk Potęga wrażliwości obejrzało 50 mln widzów, jej książki przełożono na 30 języków, a program „Odwagi!” jest pierwszym sfilmowanym wykładem naukowym na Netfliksie.

Brené Brown twierdzi, że najodważniejsze, co możemy w życiu zrobić, jest pokochanie siebie. Wiele rzeczy stoi nam na przeszkodzie. Najważniejszą  jest strach, fundament wstydu. Wstyd, przez Junga określany jako „bagno duszy”, dla Brené jest po prostu niewiarą we własne wady i poczuciem, że nie zasługujemy na miłość.

Tytułowe „dary niedoskonałości” to odwaga, współczucie i tworzenie więzi. One mają niezwykłą moc sprawczą, bo gdy dajemy je innym, otrzymujemy w zamian jeszcze więcej. Te trzy rzeczy sprawiają, że sami czujemy własną wartość i przynależność. Żeby mieć dobre życie, musimy kochać, przynależeć i czuć, że jesteśmy wystarczający. Tego sformułowania: „jestem wystarczająca” Brené używała na długo, zanim stało się hasztagiem o wielkich zasięgach.

W trakcie swojej kariery badawczej Brené Brown zebrała i przeanalizowała tysiące historii ludzkich, a rezultaty jej badań są przełomowe, ale i po ludzku wzruszające. Z jej danych na przykład wynika jasno, że nie możemy dać swoim dzieciom tego, czego sami nie mamy. W tym świetle dary niedoskonałości to coś znacznie więcej niż psychologiczna praca nad sobą: to fundament pod przyszłe pokolenia, to budowa dobrego świata.

 

Notkę o książce przygotowała Joanna Nowakowska.

Zaloguj się

Nie masz konta?